Sarkanbaltsarkanais karogs Latvijā izmantots jau 13. gadsimtā

1 komentārs
Sarkanbaltsarkanais karogs Latvijā izmantots jau 13. gadsimtā
FOTO: LETA

Pievēršoties Patriotu nedēļai un tam, ka tūlīt mūsu valsts svinēs dzimšanas dienu, mums ir kāds īpašs stāsts par karogu. Saskaņā ar Livonijas hronikām, Latvijas karoga šūpulis ir Cēsis. Tieši tur darinātie valsts karogi ir īpaši.

Pirmās liecības vēsta, ka jau 13 gadsimtā latviešu ciltis kaujās izmantoja sarkanbaltsarkanu karogu. Bet atmodas priekšvakarā, 1988. gadā Cēsis bija pirmā pilsēta Latvijā, virs kuras plīvoja mūsu atjaunotās valsts simbols.

Cēsu Jaunās pils tornī uzvijās mūsu valsts karogs, ko bija šuvusi Dagnija Kupče. Arī šobrīd tornī plīvojošais karogs ir Dagnijas šūts.

Taču būdama audēja, Dagnijai bija pārliecība, ka valsts karogam jābūt austam un šāds, ar mīlestību darināts karogs vienmēr būs goda vietā.

Tā Dagnija Kupče ir uzsākusi apbrīnojamu tradīciju – viņas stellēs jau radīti astoņi, šādi, ar rokām darināti karogi. Viena noaušanai nepieciešams vismaz mēnesis nepārtraukta darba, krāsu salaiduma vietās diedziņi tiek krustoti – tā ir ļoti sarežģīta gobelēna tehnika.

Meistare atzīst, ka karoga aušana ir liela atbildība. Diemžēl nācies redzēt izkārtus saburzītu vai netīrus karogus un tas sāpinot.

Dagnija ir pārliecināta, ka katrs karogs ir īpašs, tāpēc karogs ar 9. numuru tiks austs speciāli kā vienīgais un neatkārtojamais mākslas darbs. Tagad Dagnijas stellēs top kārtējais tautas tērps un arī tas esot mākslinieces darba augstākais novērtējums.

1 komentārs