Saņemti pieteikumi vien ceturtajai daļai no ES fondu līdzekļu pieejamās summas

Pievienot komentāru
Saņemti pieteikumi vien ceturtajai daļai no ES fondu līdzekļu pieejamās summas
Foto: LETA

Palielinājies temps, ar kādu Latvija apgūst šajā plānošanas periodā atvēlēto Eiropas Savienības fondu apguvi. Taču par pilnībā pabeigtiem šobrīd uzskatāmi vien divi projekti.

Tikmēr Eiropas Savienības fondu apguve iepriekšējā periodā no 2007.-2013. gadam ir tikpat kā noslēgusies. Atsevišķi projekti vēl ir noslēguma stadijā, taču saskaņā ar Finanšu ministrijas informāciju no Latvijai atvēlētajiem 4,5 miljardiem eiro visi līdzekļi arī būs izmaksāti.

No tiem aptuveni 11 miljoni ieguldīti Doma baznīcas remontā.

Kaspars Upītis, Rīgas Doma baznīcas priekšnieks

Tas, ko mēs varam izdarīt ar mazu naudiņu, ir kādas konkrētas vietas restaurāciju, bet tas ir dārgs process. Stāvoklis bija tik slikts, ka bez Eiropas naudas atbalsta Doms būtu vienkārši ciet.

Arī šajā plānošanas periodā 2014.-2020. gadam Latvijai atvēlēta gandrīz identiska summa 4,4 miljardi eiro.

Procentuāli lielāko daļu finansējuma paredzēts atvēlēt transporta infrastruktūrai, energoefektivitātes, izglītības un prasmju celšanas pasākumos. Ēku siltināšanai un pētniecībai.

Tiesa vēl gada gada sākumā izskanēja bažas par lēno tempu, kādā notiek fondu apstiprināšana. Finanšu ministrijā gan norāda, ka pašmērķis nav vienkārši naudu piešķirt, bet arī vērtēt, kāda būs atdeve.

Armands Eberhards, Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks

Mēs sekojam līdzi progresam, lai atlases un līgumslēgšanas process notiktu atbilstoši noteiktajiem termiņiem, kas arī nodrošinās reālās naudas nonākšanu pie saņēmējiem. Līdz ar to var teikt ir veikts progress un ledus sakustējies.

Šobrīd saņemti 755 projektu iesniegumi par 1,8 miljardiem eiro. Līgumi noslēgti par 136 projektiem 1,16 miljardu eiro apmērā.

Dace Burkāne, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras direktora vietniece

Šī statistika gan ir gaužām maza, pieticīga. Ir tikai 2016. gada nogale, bet īstenoti divi – sakārtots autoceļa posms, rekonstruēts Ogres upes aizsargdambis.

Šobrīd Eiropas Savienības finanšu politika Latvijai ir izdevīga. Saņemts tiek vairāk nekā iemaksāts. Taču, visticamāk, beidzoties šim plānošanas periodam fondu vairs nebūs.

Neskatoties uz atsevišķām uzdevumu izpildes termiņu nobīdēm, Finanšu ministrija cer, ka līdz gada beigām iespējams apstiprināt noteikumus par vismaz 90% pieejamā ES fondu finansējuma.

Vienlaikus par riskantiem atzīti Skanstes ielas tramvaja līnijas īstenošana, dzelzceļa elektrifikācijas projekts, kā arī Gudrona dīķu attīrīšana. Riski saistīti ar nosacījumu izpildi.

Video

Lasi vēl