Samazinātu komisijas maksu dēļ šogad pensiju krājēju rīcībā varētu palikt par 26 miljoniem eiro vairāk

0 Komentāru

Lielākas pensijas, mazāka banku peļņa – kopš gada sākuma būtiski samazinātas komisijas maksas par 2. pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldīšanu. Jaunākās aplēses liecina, – nākotnes pensionāri šogad komisijās samaksās par 26 miljoniem eiro mazāk.

Kopš šā gada sākumā stājušās spēkā izmaiņas likumā, kas paredz būtiski samazināt banku un arī citu finanšu institūciju peļņas iespējas, pārvaldot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu.

Otrajā pensiju līmenī vairāk nekā 1,28 miljonu cilvēku novirzītās sociālās iemaksas un no tām papildu nopelnītais pensijas kapitāls pārsniedz trīs miljardus eiro. Tajā skaitā pērn pārvaldnieki spējuši palielināt pensiju kapitālu par aptuveni 90 miljoniem eiro.

Tiesa, vienlaikus tie savas darbības nodrošināšanai komisijas naudās saņēmuši vairāk nekā 37 miljonus eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati. Bet šogad situācija būtiski mainīsies par labu pensijas krājējiem, jo jūtami mazināts kopējo komisijas maksu lielums, prognozē lielākais pensiju pārvaldnieks “Swedbank”.

Pēteris Stepiņš
“Swedbank” ieguldījumu pārvaldes vadītājs

Eiro izteiksmē, skatoties, cik daudz eiro uzkrāts, tie būtu teju 26 miljoni eiro, kas tiks samaksāts no visas sistēmas mazāk pārvaldītājiem komisijās jeb 20 eiro vienam krājējam vidēji.

Tik liels efekts būs divu iemeslu dēļ, pirmkārt, tāpēc, ka samazināta fiksētā komisijas maksa – nozarē kopumā no 1% līdz vidēji 0,7%. Jo lielāks pārvaldītājs, jo mazāka komisijas maksa.

Jānis Rozenfelds
“SEB Investment Management” vadītājs

Ja plāna dalībniekam ir uzkrājums 10 tūkstoši eiro, tad, pieņemsim, kādreiz, ja komisija bija fiksētā 1%, tas nozīmē, ka gadā tāds klients samaksājis 100 eiro komisijās. Ja tā komisija tagad samazinās fiksētā, piemēram, līdz 0,6%, tad viņš maksā vairs tika 60 eiro gadā.

Tāpat būtiski mainīti nosacījumi tam, kā pārvaldītājs var iekasēt komisijas mainīgo daļu.

Jānis Rozenfelds
“SEB Investment Management” vadītājs

Mainīgā ir rezultativitātes prēmija, tātad to var saņemt tikai pie labi padarīta darba. Ja investīciju rezultāts nepārsniedz noteiktus rādītājus, tad mainīgā atlīdzība nepienākas vispār. No šī gada tā latiņa, kas ir jāpārsniedz, ir kļuvusi daudz, daudz augstāka nekā viņa bija agrāk. Ja kāds pārvaldītājs to būs pārsniedzis, tad tas būs izcili padarīts darbs.

Ja iepriekš arī mainīgā daļa varēja sasniegt 1%, tad tagad par līdzīgiem rezultātiem maksa būs būtiski mazāka.

Pēteris Stepiņš
“Swedbank” ieguldījumu pārvaldes vadītājs

Tas ir vismaz 5–7 reizes zemāk. Un ko tas nozīmē klientam kopumā… Komisijas mazināties, pēc mūsu aplēsēm, teju uz pusi, un nākamgad vēl par vismaz 0,2–0,3% zemāks.

Līdz ar to, piemēram, “Swedbank” pensiju pārvaldītājs šogad rēķinās, ka tā ieņēmumi no komisijām mazināsies par aptuveni 3,6 miljoniem eiro, tātad šā gada pirmajos trīs mēnešos pensiju krājēju kontos palicis par nepinu miljonu eiro vairāk, nekā tas būtu bijis iepriekš. Tajā skaitā mainīgā daļa pensiju pārvaldniekiem šobrīd pat nepienākas.

Pēteris Stepiņš
“Swedbank” ieguldījumu pārvaldes vadītājs

Mainīgā komisija mums pašlaik pēc jaunā regulējums pašlaik nepienākas, jo mūsu rezultāts pret gada sākumu zemāks, ir nelieli zaudējumi, tādā gadījumā mēs nesaņemtu. Taču, protams, ka būs labi rezultāti, būs arī komisija.

Savukārt SEB, kas ir otrs lielākais pārvaldītājs, arī komisiju ieņēmumus paredz par diviem miljoniem eiro mazākus. Kopumā šogad maksimālā kopējā komisijas maksa aktīvajiem pensiju plāniem samazinājusies no 2% uz 1,3%, konservatīvajiem no 1,5% līdz 1,05%, bet nākamgad šie maksājumi kļūs vēl zemāki.
0 Komentāru