Salaspils traģēdija: bojāgājušā strādnieka radi pauž aizdomas par darba drošības pārkāpumiem

14 komentāri
Salaspils traģēdija: bojāgājušā strādnieka radi pauž aizdomas par darba drošības pārkāpumiem
JĀNIS ZVĒRS, TV3 ZIŅAS

Viņš atbrauca no ārzemēm, lai vītu ģimenes ligzdu dzimtenē, bet otrajā darba dienā traģiski gāja bojā. Tik skumjš bija 24 gadus vecā Riharda dzīvessstāsts, kas beidzās, nosmokot iebrukušā būvbedrē, Salaspilī. Puiša radi aizvien nespēj attapties no šoka, un ir pārliecināti – drošības tranšejas nebija pietiekami lielas, lai novērstu traģēdiju. Tikmēr uzņēmums, kurā Rihards strādāja, par notikušo klusē.

24 gadus vecā Riharda dzīve aprāvās februāra nogalē Salaspilī, darbu laikā. Dzīvespriecīgs puisis, liels atbalsts mammai,  kurš bija nesen atgriezies mājās no darbiem ārzemēs, lai radītu šeit savu ģimeni.

“Mums bija nākotnes plāni, lai viņš būtu šeit. Tāpēc arī tas darbs bija tik ļoti vajadzīgs. Viņš ļoti gribēja strādāt. Par darbu bija ļoti priecīgs. Un viņš tajā pirmdienā teica, kas jādara. Nu, ko parāda, to dari. Nekādas īpašās apmācības nenotiek,” saka viņa dzīvesbiedre Linda Brikovska.

Tuvinieki aizvien nespēj noticēt, ka puiša dzīve aprāvās vien otrajā darba dienā, mīklainos apstākļos, iebrūkot tranšejai. Viņš bija nosūtīts ūdensvada tranšejā lejā, blietēt zemi ar īpašu ierīci, kad bedres malas iebruka.

“Viņš nebija pārliecināts par darba apstākļiem. Ko liks darba devējs, to darīs. Cilvēks bez pieredzes. Strādāja to dienu, un pēc plkst. 15:00 saņēmām zvanus, ka noticis. Rihards gājis bojā, arī viņa kolēģis apraksts,” traģisko dienu atceras dzīvesbiedre.

Kolēģis izdzīvoja – viņš zem smiltīm bija apmēram divas minūtes. Rihards – aptuveni septiņas, pēc liecinieku teiktā. Liktenīgajā dienā zeme bija piesūkusies ar mitrumu, smaga. Dažādu apstākļu nelaimīga sakritība, un, iespējams, pamatīgi darba drošības pārkāpumi, Rihardam bija liktenīgi.

“Pazīstami cilvēki bija devušies uz turieni, redzēja, ka tur ir jābūt sargsienām, kuras, acīmredzot ir bijušas uz pusi īsākas. Iespējams, tādēļ šīs smiltis nobruka virsū,”

TV3 Ziņas neilgi pēc notikušā nosūtīja uzņēmumam “Ceļu pārvalde” jautājumus: vai uzņēmums varētu sniegt plašāku informāciju par šo negadījumu? Vai tika ievērotas drošības normas?

27. februārī uzņēmums atsūtīja šādu atbildi: “Labdien. Apstiprinu Jūsu e-pasta saņemšanu. Tas ir pārsūtīts atbildīgajam darbiniekam, atbildes sagatavošanai.”

Tā arī līdz šim uzņēmums nekādu atbildi nav sniedzis. Tikmēr Riharda radinieki cer atrast labu juristu, kas spētu viņus konsultēt šajā lietā. Pēc Valsts Darba inspekcijas minētā, vidēji reizi gadā kāds jauns strādnieks zaudē dzīvību, iebrūkot tranšejai.

TV3 Ziņu tiešraidi no notikuma vietas dienu pēc traģēdijas, “Facebook” lietotāji noskatījušies 73 000 reižu. Tātad, tēma ir aktuāla – daudzi cilvēki strādā būvniecībā, un uz savas ādas izjūt dažkārt paviršo attieksmi pret drošību, un par to raksta arī komentāros, paužot cerību, ka kādreiz sistēma tiks sakārtota, un pelnot maizi ar smagu darbu, nebūs jāsatraucas par savu dzīvību.

Plašāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

14 komentāri