Salaspils kodolreaktoru uzturēšanai nepieciešami teju 300 tūkstoši eiro

0 Komentāru
Salaspils kodolreaktoru uzturēšanai nepieciešami teju 300 tūkstoši eiro
FOTO: LETA

Lai novērstu radioaktīvu atkritumu noplūdes draudus no Salaspils kodolreaktora, valstij divu nedēļu laikā jāpiešķir Latvijas Universitātei 285 000 eiro. Ja tas netiks izdarīts, universitāte draud no reaktora apsaimniekošanas atteikties.

Reaktors nedarbojas jau daudzus gadus, bet tā nojaukšanai būtu nepieciešami 5,5 miljoni eiro. Valsts šādus līdzekļus pagaidām nesola.

Pagājušā gada nogalē atklājās, ka vienā no tvertnēm, kas glabā savulaik Salaspils kodolreaktorā  izmantoto radioaktīvo ūdeni, izveidojusies sūce. Lai novērstu draudus videi, radiokatīvo ūdeni no tvertnes pārsūknēja mucās. Tagad tāpat rīkoties iecerēts arī ar otro tvertni, un līdzīgs risinājums jāapsver arī attiecībā uz reaktora galveno bāku, jo noplūde no tās izraisītu pat cilvēka dzīvībai bīstamu piesārņojumu.

Latvijas Universitāte, kas apsaimnieko reaktoru, aprēķinājusi, ka šiem darbiem šogad vajadzētu vismaz 285 000 eiro, bet katru nākamo gadu reaktora uzturēšana prasītu vēl 200 000. Tādēļ daudz racionālāk būtu graustu beidzot nojaukt.

Latvijas Universitāte Salaspils reaktora apsaimniekošanu savulaik uzņēmās, cerībā pēc radioaktīvo atkritumu aizvākšanas, to pārveidot modernā pētniecības centrā. Solījumu sakopt reaktoru valdība  ik pa laikam ir devusi jau kopš iestāšanās Eiropas Savienībā, bet tas nekad nav izpildīts. Tagad mācību iestādes pacietības mērs ir pilns un tā aprēķinājusi, ka reaktora nojaukšana izmaksātu 5 ar pusi miljonus eiro. Tomēr Vides ministrija naudu apsolīt atsakās arī tagad.

Ierēdņi skaidro, ka reaktoru varētu nojaukt par Eiropas Savienības fondu naudu vai ar Šveices finansējuma palīdzību. Tomēr pie tā būtu iespējams ķerties tikai no 2017. gada. Šobrīd skaidrības nav pat par 285 000 eiro, kas nepieciešami reaktora uzturēšanai šogad.

Valdībai par to piešķiršanu būs jālemj pēc divām nedēļām, bet, ja ministri atteiksies to darīt, Latvijas Universitāte sola lauzt līgumu par reaktora apsaimniekošanu. Tas valsti nostādītu gaužām nepatīkamā stāvoklī, jo kodolatkritumu apsmainiekošanas speciālistu Latvijā nav daudz.

0 Komentāru