Komentāri

Lai novērstu radioaktīvu atkritumu noplūdes draudus no Salaspils kodolreaktora, valstij divu nedēļu laikā jāpiešķir Latvijas Universitātei 285 000 eiro. Ja tas netiks izdarīts, universitāte draud no reaktora apsaimniekošanas atteikties.

Reaktors nedarbojas jau daudzus gadus, bet tā nojaukšanai būtu nepieciešami 5,5 miljoni eiro. Valsts šādus līdzekļus pagaidām nesola.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pagājušā gada nogalē atklājās, ka vienā no tvertnēm, kas glabā savulaik Salaspils kodolreaktorā  izmantoto radioaktīvo ūdeni, izveidojusies sūce. Lai novērstu draudus videi, radiokatīvo ūdeni no tvertnes pārsūknēja mucās. Tagad tāpat rīkoties iecerēts arī ar otro tvertni, un līdzīgs risinājums jāapsver arī attiecībā uz reaktora galveno bāku, jo noplūde no tās izraisītu pat cilvēka dzīvībai bīstamu piesārņojumu.

Latvijas Universitāte, kas apsaimnieko reaktoru, aprēķinājusi, ka šiem darbiem šogad vajadzētu vismaz 285 000 eiro, bet katru nākamo gadu reaktora uzturēšana prasītu vēl 200 000. Tādēļ daudz racionālāk būtu graustu beidzot nojaukt.

Latvijas Universitāte Salaspils reaktora apsaimniekošanu savulaik uzņēmās, cerībā pēc radioaktīvo atkritumu aizvākšanas, to pārveidot modernā pētniecības centrā. Solījumu sakopt reaktoru valdība  ik pa laikam ir devusi jau kopš iestāšanās Eiropas Savienībā, bet tas nekad nav izpildīts. Tagad mācību iestādes pacietības mērs ir pilns un tā aprēķinājusi, ka reaktora nojaukšana izmaksātu 5 ar pusi miljonus eiro. Tomēr Vides ministrija naudu apsolīt atsakās arī tagad.

Ierēdņi skaidro, ka reaktoru varētu nojaukt par Eiropas Savienības fondu naudu vai ar Šveices finansējuma palīdzību. Tomēr pie tā būtu iespējams ķerties tikai no 2017. gada. Šobrīd skaidrības nav pat par 285 000 eiro, kas nepieciešami reaktora uzturēšanai šogad.

Valdībai par to piešķiršanu būs jālemj pēc divām nedēļām, bet, ja ministri atteiksies to darīt, Latvijas Universitāte sola lauzt līgumu par reaktora apsaimniekošanu. Tas valsti nostādītu gaužām nepatīkamā stāvoklī, jo kodolatkritumu apsmainiekošanas speciālistu Latvijā nav daudz.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl