Salaspils kodolreaktors apdraud vidi un iedzīvotāju veselību

0 Komentāru
Salaspils kodolreaktors apdraud vidi un iedzīvotāju veselību
FOTO: LETA

Radioaktīvs dzesēšanas šķidrums, jau gadiem ilgi glabājas mucās zem zemes. Speciālisti izsaka bažas, ka mucas var izrūsēt un rasties sūce. Tas radītu nopietnu katastrofu.

Salaspils kodolreaktors darbu sāka pirms 50 gadiem, bet pirms 15 gadiem tas tika likvidēts un demontēts. Kodoldegviela tika izvesta uz Krieviju, bet reaktora dzesēšanas ūdens joprojām glabājas tvertnēs, kuras ieraktas zemē. Kāds ir to patiesais stāvoklis, neviens nezina.

Šobrīd objekts nodots Latvijas Universitātei, kuras speciālisti katru dienu pārbauda šķidruma līmeni mucās – pagaidām tas ir nemainīgs, bet, ja kādu dienu līmenis mazināsies, tas nozīmēs, ka notikusi avārija, kas Rīgu un tās apkārtni atstās bez dzeramā ūdens.

Lai nepieļautu šādu situāciju, valdība šodien piešķīra 120 tūkstošus eiro Salaspils kodolreaktora tvertņu remontam.

Visa Salaspils kodolreaktora likvidācija izmaksātu 5,4 miljonus eiro, taču pagaidām valdībai šādu līdzekļu neesot. Arī šis jautājums šodien skatīts Ministru kabineta sēdē, kur nolemts līdzekļus meklēt ārpus valsts budžeta.

Valdība lēmumu par Salaspils kodolreaktora likvidēšanu un demontāžu atbalstīja jau 2007. gada jūlijā, taču līdzekļi tam netika atrasti. Šī ir jau trešā reize, kad speciālisti valdību brīdina par iespējamām postošām sekām avārijas gadījumā.

0 Komentāru