Salaspils gatavo grandiozu dāvanu valsts simtgadei

Komentāri

Gatavojoties valsts simtgadei, Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī top milzīgas puķu dobes rekonstrukcija. Dobē galvenokārt tiks iestādītas Latvijā selekcionētās puķes un augi. Kādi ir Latvijas selekcionāru panākumi un ar kādām šķirnēm mūs pazīst visā pasaulē?

Šajā vairāk nekā sešus tūkstošus kvadrātmetru lielajā dobē pēc gada redzēsim kādu īpašu projektu – dobe būs stilizēta etnogrāfisko rakstu formā. Šī rekonstrukcija ir domāta gan kā dāvana valstij, gan kā iespēja popularizēt Latvijas selekcionāru darbu, kas mūsu valstī zaudē savu kādreizējo popularitāti.

“Varbūt nav tā prestiža, var būt tas smagais darbs, nu tā lāpsta, ķērna, zeme, dubļi, nu tagad arī lietus. Mēs šodien stādījām pēdējās tulpes, lietus līst – nu kurš jauns gribēs iet savu muguru beigt? Neviens!” tā norāda dārzkopības speciāliste Marija Semerova.

Lai par valstī radīto augu un puķu šķirnēm uzzina pēc iespējas vairāk cilvēku visā pasaulē, tiek plānots izveidot digitalizētu slavas zāli. Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns norāda, ka slavas zāle galvenokārt domāta jauniešu izglītošanai par Latvijas selekcionāru īpašajiem veikumiem.

Andrejs Svilāns, Nacionālā botāniskā dārza direktors: 

Tie ir simti gladiolu šķirņu, tie ir simti liliju šķirņu, tie ir simti dienziežu šķirņu. Nemaz nerunājot arī par augļkopību, kur varbūt tās nav starptautisko izstāžu laureātu šķirnes, bet viņas ir piemērotas mūsu klimatam un ir svarīgas mūsu tautsaimniecībai.

Tomēr arī starptautiskajā arēnā mūsu valsts selekcionāri gūst ievērojamus panākumus. “Noteikti būtu jāpiemin mūsu dāliju audzētāja Rita Zaļā. Par šķirni Intriga, manuprāt, viņa šogad saņēma Parīzē 3. vietu un kādu no prīzēm. Un, piemēram, viņas šķirne, nu jau vairākus gadus veca, Apelsīns sniegā – tāds krāsu salikums joprojām nav pārspēts! Nu ir kaut kas parādījies, kaut kas jau bišķi pašpikojis, un ieguvis kaut ko līdzīgu, bet tāds krāsu salikums Ritai Zaļajai bija pirmajai Eiropā un pasaulē,” tā stāsta Nacionālā botāniskā dārza direktors.

Pieredze, ko iegūst Latvijas dārzkopji, piedaloties starptautiskajās izstādēs, ir ļāvusi izprast, kādām puķu un augu šķirnēm jāpievērš pastiprināta uzmanība. Dārzkopības speciāliste Marija Semerova stāsta, ka kamēr mēs bijām Padomju Savienībā, mums tas nelikās nemaz tik ļoti aktuāli, tagad sakarā ar to, ka robežas ir vaļā, tie augi ceļo šurpu-turpu, ieraugot, kas notiek pasaulē, mēs tad arī paši jūtam, kas mums ir, kura dēļ te ir vērts cīnīties, kura vērts ir nepazaudēt to, kas mums ir.

Diemžēl, simtiem no Latvijā radītajām puķēm, piemēram, flokšu un peoniju šķirnes, ir zudušas līdz ar to veidotāju aiziešanu aizsaulē. Vēl viena problēma saistīta ar to, ka vairums Latvijas selekcionāru nemāk pārdot pašu radītās šķirnes. Nacionālā botāniskā dārza direktors atzīst, ka šajā ziņā mums noteikti vajadzētu domāt par to, lai varam lepoties ne tikai ar selekciju, bet arī ar to, ka šis selekcijas augi aizietu plašumā, aizietu citās valstīs un nestu valstij peļņu. Jo citādi ir gadījumi, ka latviešu selekcionāri vienkārši savas selekcijas rezultātu pārdod Holandes firmām, un tālāk tie jau zem Holandes firmas nosaukuma tālāk, pēc tam mēs viņus te pērkam mūsu veikalos.

Šobrīd Nacionālajā botāniskajā dārzā ir aptuveni 14 000 augu no visiem kontinentiem, izņemot Antarktīdu.

Video

Lasi vēl