Sāksies parakstu vākšana par Saeimas deputātu skaita samazināšanu; iedzīvotāju domas par to dalās

41 komentārs
Sāksies parakstu vākšana par Saeimas deputātu skaita samazināšanu; iedzīvotāju domas par to dalās
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Reģistrēta jauna, nu jau kārtējā parakstu vākšanas iniciatīva. No trešdienas, 15. janvāra, varēs parakstīties par priekšlikumu Saeimā ievēlamo deputātu skaitu samazināt uz pusi.

Iniciatīvu grozīt Satversmi un noteikt, ka Saeima sastāv nevis no simts, bet piecdesmit priekšstāvjiem Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza “Centra partija”. Tā kā iesniedzējs un arī pats Satversmes grozījumu projekts atbilst likuma prasībām, komisija to reģistrēja parakstu vākšanai.

“Tā kā šis nav likums, bet Satversmes grozījums, tad atbilstība Satversmei arī nav vērtējama. Tātad jāskatās, vai vēlētājam ir tiesības šādu priekšlikumu iesniegt. Šajā gadījumā, jā, tā ir parlamenta kompetence pieņemt šādu likumu, līdz ar to arī vēlētāji drīkst šādu iniciatīvu rosināt,” skaidro CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Lai iniciatīva tiktu virzīta tālāk, jāsavāc vienas desmitās daļas velētāju paraksti. Tos jau trešdien sāks vākt interneta vietnē “Latvija.lv”, kā arī klātienē, piemēram, dzīvesvietas deklarēšanas vietās, bāriņtiesā vai pie notāra.

Gada laikā jāsavāc 155 000 parakstu, tad vēlētāju iniciatīva nonāks Saeimā. Ja parlaments to neatbalstīs, būs jārīko tautas nobalsošana.

Daudzi no uzrunātajiem būtu gatavi parakstīties par iniciatīvu.

“Domāju, ka, jā, mainītu, tomēr nezinu – manā uztverē diez vai vajadzētu 100 cilvēkus. Es parakstītos,” stāsta Sandra.

“Jāskatās, kāds ir ES parlamentu piemērs, varbūt ir iespējams samazināt. Man tāda sajūta, ka varbūt kāda viena trešdaļa no šiem deputātiem vai mazāk atsēž šo laiku. Es apsvērtu, bet, protams, paanalizētu situāciju pirms tam,” saka Jānis.

Aptaujas liecina, ka pērn rudenī Saeimai pilnībā uzticējās tikai viens procents iedzīvotāju. Neatkarīgi no tā daudzi nepiekrīt deputātu skaita samazināšanai.

“Nē, nu nē. Kāpēc? Lai viņi ir 100, bet lai viņi strādā, kā mēs gaidām no deputātiem,” norāda Dace. Tikmēr Raitis uzskata, ka būtisks ir nevis deputātu skaits, bet darba kvalitāte, “lai tie deputāti būtu tiešām atbildīgi, par ko viņi lemj un dara, lai viņi saprastu, ko viņi dara,” uzskata Raitis.

Savākt vienas desmitās daļas vēlētāju atbalsti iniciatīvai būs grūti, jo tematam jābūt aktuālam sabiedrībā visa gada laikā, saka sociologs.

“Man izskatās, ka nu ļoti, ļoti grūti varētu būt šai jaunajai iniciatīvai savākt parakstus, jo pēc savas rakstura, dabas tas vairāk ir tehnisks jautājums, nevis tāds, ar kuru tu vari paust neapmierinātību ar notiekošo valstī,” norāda sociologs Arnis Kaktiņš.

Šobrīd portālā “Latvija.lv” ir iespējams parakstīties par trīs vēlētāju iniciatīvām. Skaļāko, kas paredz atlaist Saeimu, rosināja mediķi. Šobrīd tai atbalstu gan tiešsaistē, gan klātienē pauduši 44 433 iedzīvotāji jeb nav savākta pat vēl trešā daļa no vajadzīgajiem parakstiem.