Sakaru operatori apstrādājuši Latvijas iedzīvotāju atrašanās vietas datus bez viņu piekrišanas

5 komentāri
Sakaru operatori apstrādājuši Latvijas iedzīvotāju atrašanās vietas datus bez viņu piekrišanas
FOTO: LETA

Mobilo sakaru operatori Ārlietu ministrijas uzdevumā ir veikuši pretlikumīgas darbības. LNT Ziņas atklājušas, ka notikusi iedzīvotāju atrašanās vietas datu apstrāde bez viņu piekrišanas, kas ir aizliegts ar likumu.

Šāda situācija izveidojās pagājušā gada novembrī pēc Parīzes teroraktiem, lai tiktu apzināti Francijas galvaspilsētas vai tās tuvumā esošie Latvijas iedzīvotāji.

“Labvakar! Ja esi Parīzē, lūdzu, sazinies ar Latvijas vēstniecību Francijā.” Šī īsziņa, ko parakstījusi Ārlietu ministrija, tika nosūtīta 14. novembrī, kad Francijas galvaspilsētu satricināja teroristu uzbrukumi.

Lai identificētu tos, kuriem īsziņa jānosūta, bez konkrētās personas piekrišanas, tika noskaidrota viņa atrašanās vieta. Kā LNT Ziņām skaidro Latvijas Mobilajā telefonā (LMT), tas tika darīts pēc Ārlietu ministrijas pieprasījuma.

Taču Datu valsts inspekcijā norāda, ka šāda rīcība ir pretlikumīga. Ar likuma spēku ir aizliegts telefonu operatoriem apstrādāt iedzīvotāju atrašanās vietas datus bez viņu piekrišanas.

Par to, ka notikusi personas datu neatļauta apstrādāšana, inspekcija neesot bijusi informēta. Tagad tā lems, vai to nepieciešams izmeklēt.

Tikmēr Ārlietu ministrija nevēlas atzīt, ka pēc tās pieprasījuma mobilo sakaru operatoriem nācies pārkāpt likuma normu par privāto datu aizsardzību.

Tiesa gan Ārlietu ministrijas rīcība, kas sekoja pēc Parīzes teroraktiem, visticamāk, liecina, ka tā apzinās, ka nav rīkojusies likuma ietvaros.

Ministrija ir sagatavojusi likuma labojumus, kas paredz – lai krīzes situācijā varētu operatīvi informēt ārzemēs esošos Latvijas iedzīvotājus par iespējamiem draudiem, nosūtot īsziņu, mobilo sakaru operatori turpmāk drīkstēs apstrādāt iedzīvotāju atrašanās vietas datus bez viņu piekrišanas.

Datu valsts inspekcijā jauno normu vērtē kā strīdīgu.

Likuma izmaiņas šonedēļ atbalstīja Saeimas Tautsaimniecības komisija, bet, lai tās stātos spēkā, par to divos lasījumos vēl būs jābalso Saeimas sēdē.

Skaties video!

TOP komentāri

 • Līga
  +3 +3 0

  Līga

  Tas ir vāks!!! Ja tiks veiktas izmaiņas likumā, jebkurai valsts iestādei uz jebkādu (pat nepamatotu aizdomu par "briesmām" pamata būs tiesības (pēc būtības) izsekot jebkuru no mums. Demokrātiska un brīva valsts??? Aizmirstiet.
 • Paldies!!!
  +2 +2 0

  Paldies!!!

  F.U.C.*.latvijas tiesiskuma piemērs!!! Ha ha ha !!! Visi likumi krievijā tiek pieņemti viena mērķa vārdā,aizbāzt tautai muti,iekšlietu ministrijas militarizācija,domāta lai apspiestu tautas nemierus!!! Kā pēc,mūsu (mīļās latvijiņas) no tautas samīzušies ierēdnīši, kas tā ienīst krieviju,virza tādus pašus likumus,un vēlas militarizēt policiju?!!!
 • Paldies!!!
  +2 +2 0

  Paldies!!!

  Zaglīgie,korumpētie, ierēdnīši baidās no sacelšanās latgalē, kas pārņemtu visu šo sūdvalstiņu!!! Visa nozagtā manta,tiks nacionalizēta, un atgriezta tautai!!! Jo tauta ,nebaidās ne no krieva,ne no dieva,jo zaudēt vienkārši nav ko,apnikuši melīgie korumpētie sūdvalsts (vadoņi) ,kas māk tikai ar pirkstu uz citiem rādīt,bet paši turpina zagt!!! Pie vienas vietas Krievija,ASV,Eiropa, beidzat zagt šeit, šajā sūdvalstī,suņu banda!!! Un lai tie pakaļlaižas politiķi, tos bēgļus pieņem savās ģimenēs,un ļauj tiem varot,slepkavot, savas meitas,sievas!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl