Sāk pārbūvēt Rīgas pils senāko jeb kastelas daļu

Pievienot komentāru
Sāk pārbūvēt Rīgas pils senāko jeb kastelas daļu
IEVA VĀRNA, TV3 ZIŅAS

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) šodien, 2. oktobrī, simboliski nodeva Rīgas pils atslēgas būvuzņēmējam AS “LNK Industries”, atzīmējot projekta būvniecības sākšanu.

Pārbūve paredz atjaunot Rīgas pils konventa (kastelas) daļu – Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāžu un darba telpas. Muzejam pielāgoto kastelas dienvidu korpusu paredzēts pabeigt 2024. gadā. Projektam jau bija jānoslēdzas 2018. gadā, bet darbi aizkavējušies par sešiem gadiem.

Rīgas pils kastelas atjaunošanas pirmajā kārtā paredzēts veikt konstrukciju un pamatu pastiprināšanu, inženieriekārtu izbūvi, jumta pārbūves darbus, pārsegumu izņemšanas kapelas telpās, kā arī telpu attīrīšanu no mikoloģiskā piesārņojuma un mitruma. Savukārt būvdarbu otrajā kārtā tiks veikta fasādes atjaunošana un iekštelpu restaurācija un to pielāgošana muzeja vajadzībām.

Kopējā Rīgas pils kastelas būvprojekta platība ir 11 900 kvadrātmetru. Šobrīd tiks atjaunoti 6700 kvadrātmetru, no kuriem 4400 kvadrātmetru tiks nodoti ekspluatācijā. Pārējie 5200 kvadrātmetru pirmajā un otrajā kārtā netiks atjaunoti – to paredzēts īstenot nākamajās pils atjaunošanas kārtās.

Rīgas pils kastelas atjaunošana tiks veikta pēc PS “Rīgas pils kastelas projekts” izstrādātā būvprojekta arhitekta Reiņa Liepiņa vadībā.

Simboliskajā atslēgu nodošanā piedalījās VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs un “LNK Industries” valdes loceklis Kaspars Ratkevičs.

Lai saglabātu Latvijas kultūras un vēstures mantojumu, sadarbojoties ar restaurācijas ekspertiem no Venēcijas un Čehijas, VNĪ pēdējos gados ir veikuši vērienīgus izpētes darbus, kas samazina riskus par neparedzētu darbu rašanos, nodrošinot to, ka katrs atradums nekavēs būvniecības gaitu. Kastela ir vecākā Rīgas pils daļa, tā atrodas tiešā saistībā ar Rīgas pils priekšpili un austrumu piebūvi, kur izvietotas Latvijas Valsts prezidenta un Valsts prezidenta kancelejas darba telpas.