Sāk Okupācijas muzeja pārbūvi – restaurēs esošo ēku, cels piebūvi un izveidos mākslas objektu

Pievienot komentāru
Sāk Okupācijas muzeja pārbūvi – restaurēs esošo ēku, cels piebūvi un izveidos mākslas objektu
FOTO: LETA

Šodien pie Latvijas Okupācijas muzeja simboliski tiks sākti Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa izveides darbi.

Paredzēts, ka memoriālu veidos vairāku objektu ansamblis – restaurētā vēsturiskā Latvijas Okupācijas muzeja ēka, kas tapusi vēl 1970. gadā, tās jaunā piebūve “Nākotnes nams”, kuras pamatā ir arhitekta Gunāra Birkerta ideja, un piemiņas vieta – mākslinieka Kristapa Ģelža radītais vides mākslas objekts “Vēstures taktīla”.

Latvijas Okupācijas muzeju pārbūvēs SIA “Skonto būve”. Līgumu par Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvi otrdien parakstīja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis un “Skonto būve” valdes loceklis Juris Pētersons.

Muzeja pārbūves projektā “Nākotnes nams” izmantota arhitekta Gunāra Birkerta ideja – papildināt esošo ēku ar jaunu apjomu, un šim mērķim izmantotas 2001. gadā Birkerta dāvinātās Okupācijas muzeja pārbūves skices. Muzeja jaunā koncepcija paredz 1970. gadā būvēto ēku papildināt ar baltu piebūvi un stikla sienu, kā arī piešķirt muzejam mūsdienu funkcionalitāti. Arhitekta ideja ietverta metaforā – no tumšās pagātnes uz gaišo tagadni un apskaidrotu nākotni. Projektā paredzēts izbūvēt jaunas, mūsdienīgas muzeja ekspozīcijas telpas ar telpiskiem un multimediāliem, interaktīviem objektiem. Plānots, ka nākotnē jaunajai ēkai Strēlnieku laukumā uz Daugavas pusi piekļausies arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls.

Vienlaikus ar Okupācijas muzeja pārbūvi paredzēts izveidot arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriālu “Vēstures taktīla”, kurš iecerēts kā vienots arhitektonisks ansamblis kopā ar Birkerta projektēto Okupācijas muzeja paplašinājumu.

Muzeja pārbūves projektu ilgstoši neizdevās saskaņot Rīgas atbildīgajās iestādēs, tāpēc valsts ar speciālu likumu pārņēma procesu pilnīgā savā kontrolē un beidzot sāks tā pārbūvi.

Okupācijas muzeja pārbūves projekts ir iekļauts VNĪ pārmaiņu programmā “100 adreses Latvijas valsts simtgadei”. Viens no šīs programmas mērķiem ir īstenot projektu būvniecību tā, lai ar tiem varētu lepoties arī pēc simts gadiem.