3 komentāri

Ik dienu kādā no darbavietām Latvijā notiek negadījums. Lielākoties bez traģiskām sekām, taču fiksēti arī vairāki nāves gadījumi. Viens no faktoriem, kas drūmo statistiku varētu samazināt, ir elementāri darba drošības pamatprincipi un zināšanas, kā rīkoties ārkārtas situācijās.

Vidēji katru dienu dažāda smaguma darba traumas iegūst četri strādājošie. Biežāk būvniecībā, strādājot augstumā – veicot iekraušanas izkraušanas darbus vai pastāvīgi atrodoties satiksmē.

Saskaņā ar Valsts darba inspekcijas datiem pērn darba vietās reģistrēti 166 smagi nelaimes gadījumi, savukārt 26 gadījumos ar letālām beigām.

Šogad līdz oktobrim reģistrēti 120 smagi nelaimes gadījumi un 29 nāves.

Ņemot vērā, ka Latvija Eiropas Savienībā ir darba traumatisma līdere, Labklājības ministrijā izstrādāti vairāki informatīvie materiāli, kā līdz darba traumai nenonākt, bet ja tas noticis, kas līdz mediķu ierašanās brīdim jādara kolēģiem.

Lielformāta plakāti, un video rullītis lejupielādējams ministrijas mājaslapā.

Jolanta Geduša, Labklājības ministrijas Darba attiecību un darba aizsardzības politikas eksperte:

Darba devēja pienākums no likumdošanas puses ir instruēt darbiniekus, pastāstīt par darba vides riskiem, aprīkojuma lietošanu arī par rīcību ārkārtas situācijās

Līdzīgi materiāli, gan darba drošībai, gan civilai aizsardzībai ir bijuši arī līdz šim. Atšķirībā no kaimiņvalstīm, neviens nav veltīts militārajam apdraudējumam. Tādēļ, kā viens no piedāvājumiem, ir  kaut vai pāris rindiņas iekļaut arī iepriekšminētajos materiālos.

Par to, ka Latvijā, bez jau ierastajiem bukletiem būtu vajadzīga kaut vai lakoniska informācija arī par terora un militāriem draudiem runā jau pēdējos divus gadus. Līdz šim skaidrojums bijis, ka civilās aizsardzības pamatprincipi ir universāli, tātad, pielietojami plašāk.

Raimonds Rublovskis, Iekšējās drošības jautājumu eksperts rezerves pulkvedis:

Būtu lietderīgi, ja būtu vismaz neliels, teorētisks materiāls, par to, ko vajadzētu darīt šādos apstākļos, situācijās. Viņš var būt atsevišķs, viņš var būt iekļauts esošajos. Un tas nav jāuztver, kā gatavošanas kādām problēmām. Mēs taču arī negatavojamies arī ugunsgrēkam, bet cenšamies, kā rīkoties šajā situācijā. Tas pats attiecas arī uz militāru konfrontāciju.

Jautājums – cik šāda informācija ir pieprasīta. Jo viens ir bukletu izdot, otrs – panākt, ka to izlasa un ielāgo.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl