Saeimas Tautsaimniecības komisija pauž konceptuālu atbalstu Latvijas ostu pārvaldības reformai

0 Komentāru

Virzību Saeimā sākusi Latvijas lielo ostu reforma, kas skarbi kritizēta gan no pašvaldībām, gan pašas nozares. Viennozīmīgs viedoklis par to nebija pat pašā koalīcijā, stāsta TV3 Ziņas.

Mainīt ostu pārvaldības modeli Latvijā mēģinājusi ne viena vien valdība, arī pašreizējā. Pēc ilgām un smagām diskusijām un, par spīti nozares iebildumiem, Ministru kabinets reformu aprīlī atbalstīja un aizsūtīja izskatīšanai Saeimā.

Šodien, 9. jūnijā, to skatīja parlamenta Tautsaimniecības komisijā, kurai priekšā būs liels darbs mēģināt salāgot dažādas intereses reformā.

”Mēs vēlamies nodrošināt profesionālu, nevis politisku vai ierēdniecisku, ostu pārvaldi,” teikts Tautsaimniecības komisijā.

“Savējo barotavas” – tā nereti sauktas Latvijas lielo ostu valdes, kur ministriem bija iespēja ielikt politiski pietuvinātas personas. Teorētiski ar šo reformu tam vajadzētu pielikt punktu. Lielo ostu pārvaldes pārveidos par valsts uzņēmumiem, kapitāldaļas piederēs valstij, akcijas varēs iegūt arī vietējā pašvaldība, taču paliekot mazākumā. Atbildīgas amatpersonas meklēs atklātos konkursos.

Sākumā šīs izmaiņas attieksies uz Rīgas un Ventspils brīvostu, vēlāk, iespējams, arī uz Liepāju, taču gan no pašvaldībām, gan no ostām un to komersantiem bijuši lieli iebildumi. Sagaidāmi daudzi priekšlikumi, par kuriem mēģinās vienoties atsevišķa darba grupa, pirms likumprojektu izskatīt turpmākajos lasījumos.

”Izveidojas akciju sabiedrība, kura ir pilnvarota pārvaldīt pusi pilsētas teritorijas. Protams, tā varētu būt, ekonomiskā zona ir svarīga, bet pie šī vajadzētu vairāk piestrādāt. Peļņa, kas ir ģenerēta ar Ventspils pašvaldības mantu, var tikt izlietota jebkur. Vairs nesaistīti ar Ventspils ostu vai Ventspils pilsētu. Arī šis ir nopietns jautājums,” skaidro pašvaldības iestādes “Ventspils osta” vadītājs Imants Sermulis.

Reformu skatot valdībā, liela vienprātībā nevaldīja arī koalīcijā, kas līdz ar valdības “restartu” un “KPV LV” patriekšanu tagad kļuvusi mazāka. Attiecīgi arī mazāk balsu Saeimā. Linkaita partijas biedrs, Tautsaimniecības komisijas vadītājs gan ir optimistiski noskaņots.

Paredzams, ka darbs reformas otrajā lasījumā sāksies septembrī.
0 Komentāru