Saeimas namā atgriežas atjaunoti rotājumi

Komentāri

Aprit 95 gadi kopš Latvijas pamatlikuma jeb Satversmes pieņemšanas. Tā ir viena no vecākajām Eiropā. Vienlaikus, pateicoties lakoniski definētajiem pantiem, ir viegli izmantojama praksē un konstitucionālo strīdu izskatīšanā. No Saeimas, kur Satversmei šodien tika atvēlēta īpaša loma – LNT Ziņu reportāža.

Pieminot Satversmes pieņemšanas 95. gadadienu, izveidots īpašs suvenīrizdevums, kurā atrodama paša pirmā dokumenta oriģinālkopija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Valsts pamatlikums – konstitūcija – Latvijā tika pieņemts 1922. gadā. To paveica Satversmes sapulce – tagadējās Saeimas priekštece.

Foto

Laika gaitā tās saturs ir piedzīvojis nelielas izmaiņas, taču joprojām Satversmes teksts, kas definē valsts uzbūves un darbības pamatprincipus, ir ļoti lakonisks.

Ir bijuši viedokļi, ka tā īsti vairs neder mūsdienām, tā jāpārtaisa. Tam nepiekrīt Satversmes tiesas priekšsēdētājs. Konstitucionālo strīdu izskatīšanā tā darbojas labi.

Latvijas Satversme sastāv no 116 pantiem, taču sākās viss ar diviem, kas līdz pat neatkarības zaudēšanai rotāja Saeimas zāli. Pētot tā laika fotogrāfijas, uz Satversmes pieņemšanas 95. gadadienu izgatavoti jauni.

Gadu gaitā Saeimas ēka un tās zāles ir pārbūvētas. Pie sienas, kur atradās plāksnes, agrāk atradās arī Saeimas prezidijs ar ģerboni.

Latvijas Tiesību institūta direktors ir viens no idejas par satversmes pantu izvietošanas iniciatoriem. No ieceres līdz rezultātam pagāja četri gadi.

Kur palikuši plākšņu oriģināli, nav zināms. Tādēļ Saeimas priekšsēdētāja aicināja darīt visu, lai šīs plāksnes paliktu mūžīgi. Pašas plāksnes veidotas no ozolkoka, burti – no bronzas. Pagaidām vēl spoži, taču, nedaudz apsūbējot, iekļausies kopējā interjerā.

 

Video: LNT Ziņu sižets

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl