Saeimas miljonu vērto TV aparatūras iepirkumu autors no komentāriem izvairās; gaidāms IUB slēdziens

1 komentārs
Saeimas miljonu vērto TV aparatūras iepirkumu autors no komentāriem izvairās; gaidāms IUB slēdziens

Kā ar mersedesu braukt uz mežu sēnēs – tā Saeimas TV aparatūras un konferenču sistēmas iepirkumus spilgti raksturo uzņēmēji, kuri saprot, ka nevar tajos uzvarēt. Pēc viņu teiktā, nolikumi rakstīti tā, ka pretendēt var tikai viena konkrēta ražotāja aparatūra. Vai tas tā ir, to tagad skaidro Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB), bet pats konkursu nolikumu autors, Saeimas Tehnikas nodaļas un Iepirkuma komisijas vadītājs Guntis Stungrevics TV3 ziņām šonedēļ tā arī nebija gatavs sniegt savus skaidrojumus.

Pagājušā gada rudenī jau vēstījām par Saeimas pārsteidzoši vērienīgajiem plāniem aprīkot jauno namu ar TV aparatūru un konferenču sistēmu turpat miljons eiro apmērā. Šāda vajadzība radusies pēc tam, kad Latvijas Nacionālās bibliotēkas filiāles pārvākušās uz jaunajām telpām Gaismas pilī, atbrīvojot vienu no ēkām arī Jēkaba ielā, ko savām vajadzībām noskatījusi Saeima.

Tolaik par aparatūru bija plānots norēķināties ar 100% priekšapmaksu. Pēc tam, kad atklājās, ka tas bija vajadzīgs, lai steigā līdz gada beigām apgūtu pieejamos līdzekļus, iejaucās Saeimas spīkere un iepirkumu apturēja, bet nu tas atkal atgriezies. Priekšapmaksas vairs nav, bet viss cits principā palicis nemainīts.

Par 530 000 eiro ieplānots paplašināt Saeimas konferenču sistēmu, bet vēl par 450 000 eiro – iegādāties TV aprīkojumu Saeimas sēžu zālēm.

Šokēts par iepirkumā rakstīto ir viens no potenciālajiem konkursa pretendentiem, SIA Hannu-pro projektu vadītājs Edgars Koškins. Nolikums sastādīts tā, ka godīga konkurence neesot iespējama. Līdz milimetriem nolikumā aprakstītas iekārtas, neatstājot nekādas ”atkāpes” un neļaujot arī piedāvāt lētākus variantus.

Edgars Koškins, SIA Hannu-pro projektu vadītājs:
Vai to varētu izdarīt par lētāku naudu? Protams! Mērķis jau nav raidīt ēterā, bet lokālajā TV tīklā un interneta translācijā. Piemēram, Sportacentrs.com, kas jau tagad nodrošina Saeimas tiešraides, to dara ar desmit tūkstošus vērtu tehniku.

Koškina pārstāvētais uzņēmums līdz ar vēl vienu, SIA TBG, ar sūdzībām vērsušies Iepirkumu uzraudzības birojā. Tas komentārus TV3 ziņām šonedēļ atteica. Vienā no konkursiem – par konferenču sistēmu – iepirkumu uzraugiem vēl nepieciešama papildus informācija, bet par TV aprīkojumu lemt sāks tikai nākamnedēļ.

Atbildīgais nekomentē

Skaidrot kameras priekšā nebija gatavs arī pats iepirkumu autors, Saeimas tehnikas nodaļas un Iepirkumu komisijas vadītājs Guntis Stungrevics, kuru rudenī mediju interese acīmredzami kaitināja. Viņš aizsvilās par neērtajiem jautājumiem un nikni attrauca, ka tehnika neesot nemaz tik augstas kvalitātes kā tiekot pasniegts.

Guntis Stungrevics, Saeimas Tehnikas nodaļas vadītājs:
Protams, ka tehnika un kameras ir jaunas, jo iepirkumu rakstām tagad!

Viņa vietā šonedēļ skaidroties bija spiests cilvēks, kuram ar iepirkumu nav nekāda sakara. Saeimas sabiedrisko attiecību speciālists Juris Vīgulis paskaidroja, ka Saeima neveido jaunu sistēmu, bet paplašina jau esošo, tāpēc iekārtām jābūt savietojamām ar jau esošajām. Tāpēc arī nolikumā sniegta tik smalka iekārtu specifikācija.

Arguments šķiet loģisks, bet, pēc uzņēmēju teiktā, neiztur kritiku. SIA Hannu-pro, kas šai nozarē darbojas jau gadiem, saka – iepirkumos vispirms apraksta vēlamo funkcionalitāti jeb mērķi, ko ar šiem ”dzelžiem” vēlas panākt, nevis to izmērus un nebūtiskas detaļas, kas automātiski izslēdz konkurenci.

Nepatīkami pārsteigts par milzīgo summu, ko no valsts līdzekļiem plāno tērēt Saeimas aparatūrai, ir Latvijas Universitātes Multimediju studiju pasniedzējs Rolands Tjarve. Pēc viņa domām, esot jārunā arī par Saeimas politisko atbildību: ”Tie, kas ievēlēti Saeimā, izvēlas tos, kuri nodrošina Saeimas ikdienas darbību. Gādīgam saimniekam jārūpējas par taupību. Neesmu pārliecināts, ka tas šoreiz ir izdarīts.”

Foto

Video:

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl