Saeimas komisiju vadītāju amatos ievēlēti arī pretrunīgi kandidāti

5 komentāri
Saeimas komisiju vadītāju amatos ievēlēti arī pretrunīgi kandidāti
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Nesagaidot koalīcijas izveidi, 13. Saeimas deputāti šodien tomēr apstiprināja 16 komisiju sastāvu un iecēla vadītājus vairumam no tām. Pēc pāris nedēļu dīkstāves jaunievēlētais parlaments tagad varēs sākt pilnvērtīgu darbu.

Pie vadītāju krēsliem gan tika arī pretrunīgi vērtēti kandidāti. Artuss Kaimiņš (“KPV LV”), kura vadītā partija bieži vērsusies pret žurnālistiem, vadīs par medijiem atbildīgo komisiju, savukārt oligarhu sarunās iesaistītais Jānis Dūklavs (ZZS) – Tautsaimniecības komisiju.

Saeimas komisiju locekļi tika iecelti ar šim parlamentam vēl nepieredzētu vienprātību. Arī komisiju priekšsēdētāju krēsli bija sadalīti jau pirms balsojuma, tomēr šajos balsojumos deputāti nespēja atturēties no personīgo ideoloģiju, kā arī simpātiju un antipātiju paušanas.

Saeimas ārkārtas sēde, kurā iecēla komisiju locekļus, ilga vien piecas minūtes. Pēc tam ik pēc pusstundas tika sasauktas dažādo komisiju sēdes, lai ievēlētu to vadītājus. Saskaņā ar pieņemto kārtību līdz priekšsēdētāja ievēlēšanai šīs sēdes vadīja Saeimas sekretārs Andrejs Klementjevs.

“Sakarā ar to, ka mums nav šodien pozīcijas un opozīcijas, ir septiņas frakcijas, un mēs mēģinājām proporcionāli sadalīt virzienus, komisijas priekšsēdētājus vietniekus starp visām frakcijām,” viņš sacīja.

Politiķi gan pieļauj, ka pēc koalīcijas izveides šis sadalījums varētu mainīties, bet vismaz pagaidām atstumtas nav arī tās, kuras, visticamāk, paliks opozīcijā, piemēram, “Saskaņa”. Kaut balsojumu rezultāti atbilda tam, par ko bija vienojušās partijas, tajos izpaudās ideoloģiskās nesaskaņas, piemēram, nacionāļi un “saskaņieši” itin bieži viens otru neatbalstīja, galarezultātu gan nemainot.

Tikmēr Jaunā konservatīvā partija (JKP), kura joprojām atsakās runāt par valdības izveidi ar “zaļzemniekiem”, neatbalstīja arī ZZS kandidātu Tautsaimniecības komisijas vadībai – līdzšinējo zemkopības ministru Jāni Dūklavu.

“Dūklava kungs ir bijis ļoti labs speciālists, acīmredzot Padomju laikos, pārejas posmā no komunisma uz tirgus ekonomiku. Viņš to ir veiksmīgi izmantojis arī savās personiskajā biznesā, bet attiecībā uz valsts vadīšanu 21. gadsimtā, es domāju, ka tas ne gluži atbilst,” sacīja JKP deputāts Jānis Bordāns.

Tas galīgos balsojumu rezultātus gan neietekmēja. Bez asumiem neiztika arī, vēlot Cilvēktiesību komisijas vadību, – par tās priekšsēdētāju kļuva “KPV LV” līderis Artuss Kaimiņš. Komisijas locekle, Saeimas priekšsēdētāja un bijusī žurnāliste Ināra Mūrniece akcentēja, ka Kaimiņam šis amats tiekot dots “ļoti lielā avansā”: “Es aicinātu strādāt godprātīgi, ievērot Saeimas kārtības rulli un arī izturēties cieņpilni pret komisijas deputātiem. Tas ir ļoti svarīgi tāpēc, ka komisijai ir jāstrādā kā vienotai komandai. Mums nebūs laika mīņāties uz vietas.”

Pats Kaimiņš solīja, ka viņa vadībā komisija strādāšot intensīvāk, un pie prioritātēm minēja sabiedrisko mediju aiziešanu no reklāmas tirgus, mediju ombuda izveidi un lielāku finansējumu sabiedriskām organizācijām.

Kaimiņa iecelšana par medijiem atbildīgās komisijas vadībā raisīja jautājumus, jo priekšvēlēšanu kampaņas laikā “KPV LV” politiķi regulāri konfliktēja ar žurnālistiem. Piemēram, partija vērsās policijā pret pētnieciskās žurnālistikas centru “Re:Baltica”, prasot ierosināt krimināllietu par neslavas celšanu. Savukārt partijas premjera amata kandidāts Aldis Gobzems piedraudēja personīgi atlaist sabiedriskā radio žurnālistu Edgaru Kupču, kad nonāks pie varas. Kaimiņš tagad sola, ka tas viņa darbu komisijas vadītāja amatā neietekmēšot.

“Ja jūs baidāties un domājat, ka tagad notiks kaut kāda personīgā, kā jūs mēģināt mani tagad padarīt, ka būs kaut kāda “vendeta”, nebaidāties, nē. Būs profesionāls darbs. Mēs nodalām personīgus aizvainojumus, kas ir bijuši, no profesionāla darba Saeimas komisijā, kas ir atbildīga par cilvēktiesībām,” teica Kaimiņš.

Ārlietu komisijas vadībā šodien tika ievēlēts Nacionālās apvienības pārstāvis Rihards Kols, viņa partijas biedre Janīna Kursīte-Pakule vadīs Mandātu un ētikas komisiju, Juridisko komisiju vadīs Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns, Pašvaldību komisiju vadīs “saskaņietis” Sergejs Dolgopolovs, Saeimas budžeta komisiju vadīs “Attīstībai/Par!” pārstāvis Mārtiņš Bondars, bet Eiropas lietu komisiju viņa partijas biedre Vita Anda Tērauda, Publisko izdevumu un revīzijas komisiju vadīs “KPV LV” pārstāvis Kaspars Ģirģens, bet Pilsonības un migrācijas komisiju uzraudzīs Andrejs Judins no “Vienotības”. Atlikušo sešu komisiju vadītājus ievēlēt plānots trešdien.

5 komentāri