Saeimas komisijas lemj par Stradiņa slimnīcas būvniecību, satraukums par iekļaušanos termiņos

0 Komentāru
Saeimas komisijas lemj par Stradiņa slimnīcas būvniecību, satraukums par iekļaušanos termiņos
FOTO: LETA

Valsts nozīmes būve, par kuras nepieciešamību šaubu nav nevienam, bet realizāciju skar vienas nedienas pēc citām. Lai arī nu jau straujos tempos tiek steigta Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa pirmās kārtas būvniecība, nav pilnīgas pārliecības, ka tā tiks pabeigta Eiropas Komisijai (EK) apsolītajos termiņos, un tas, savukārt, var ietekmēt otrajai kārtai pieejamo finansējumu.

 

Stradiņa slimnīcas pārbūves pirmajai kārtai bez otrās nav nekādas nozīmes. Tajā izvietos relatīvi mazsvarīgākās slimnīcas funkcijas – ambulatoro daļu, laboratoriju un medicīnas klīniku, kamēr svarīgākās – neatliekamās medicīnas centrs, operāciju bloks, dzemdību nodaļa un intensīvā terapija būs otrajā kārtā.

Taču, kamēr pirmā nav pabeigta, naudas otrajai nav. Būvnieki šobrīd steidz iekšdarbus, dienā nodarbinot gandrīz 700 cilvēku, taču Finanšu ministrija, kas jūtas atbildīga galvenā sponsora – Eiropas Komisijas – priekšā, ir bažīga. 

Bažas Eiropas fondu uzraudze Diāna Rancāne pauda īpaši sasauktā sēdē, kur iesaistītos iztaujāja vairākas Saeimas komisijas uzreiz. Asu toni ieturēja sēdes vadītājs, taču veselības ministre Anda Čakša centās visus mierināt, ka par termiņiem satraukumam nevajadzētu būt. 

Foto

Slimnīca rēķina, ka pārbūves otrā kārta izmaksās 91 miljonu eiro, un lielāko daļu, 65, segs no Eiropas Reģionālā attīstības fonda. Taču, kamēr projekts vēl nav apstiprināts Eiropā, to pa daļām plānots segt no Valsts budžeta. Neatbildēts paliek jautājums, kas notiek, ja kādu iemeslu dēļ Komisija Latvijai tomēr atsaka finansējumu, un nauda budžetā netiek atmaksāta.

Kardiologs Andris Ērglis ļāvās visemocionālāk raksturot ārkārtīgi lēno un smagnējo procesu. Viņš atceras, ka ideja par pārbūvi ir jau vismaz 13 gadus veca.  

Ja tālākais tomēr rit bez aizķeršanās, tostarp – būve saņem nacionālās nozīmes statusu, tad otrās kārtas celtniecība sākas pēc divarpus gadiem, un Stradiņa slimnīcas jaunais korpuss pilnvērtīgi sāk darboties 2023. gadā.

Video

0 Komentāru