Saeimas komisija atbalsta Krimas tatāru 1944. gada deportāciju atzīšanu par genocīdu

14 komentāri

Saeimas Ārlietu komisija atbalstījusi lēmuma projektu, kas paredz atzīt, ka Krimas tatāru deportācijas 1944. gadā bija PSRS īstenots genocīds. Tomēr Ukrainas vēstnieks Latvijā norādīja, ka, domājot par deportācijām un represijām, mums nav jāatskatās uz Otrā pasaules kara piedzīvotajām PSRS zvērībām – šodien to pašu Krievija dara okupētajā Krimas pussalā ar Krimas tatāriem.

Kopš Krievijas īstenotās Ukrainai piederošās Krimas pussalas aneksijas pagājuši jau vairāk nekā pieci gadi. Šajā laikā piespiedu kārtā savu dzimteni pametuši jau vairāk nekā 50 000 Krimas tatāru.

Krimas tatāru politiskais līderis Refats Čubarovs saka, – tas, kas notiek Krimā, ir pretrunā jebkādām cilvēktiesību normām: “Ar represijām ar iebiedēšanu dara visu, lai šie cilvēki paši brauktu prom no Krimas.”

Ne tikai vēršanās pret Krimas un Ukrainas iedzīvotājiem, bet arī savu spēju stiprināšana un militarizācija – Čubarovs stāsta, ka Krievija aktīvi militarizē anektēto Krimas pussalu.

“Krievijas mērķis ir pārvērst Krimas pussalu par militāro kuģu bāzi ar vismodernākajiem ieročiem, zenītraķešu kompleksiem. Krima šobrīd ir Krievijas militārā bāze pret NATO un situācijā, kad sveša valsts un okupētas zemes būvē militāros spēkus, viņiem nevajag, lai tur dzīvo cilvēki, kas šai valstij nav lojāli, un par nelojāliem Krievijas Federācija ir atzinusi Krimas tatāru tautu un ukraiņus, kas dzīvo Krimā,” pauž Čubarovs.

Arī Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksands Miščenko norādīja, ka Eiropas Savienībai būtu jāstrādā pie instrumentiem, kā sodīt agresoru, jo, viņaprāt, Krievijas politikā un veidos, kā tā cenšas nostiprināt savu ietekmi, starptautiskajā sabiedrībā, nekas nav mainījies kopš Otrā pasaules kara laikiem.

“Gan Padomju Savienības, gan šodienas Krievijas mērķis ir viens, nekas nav mainījies – loģika ir tā pati. Iekarot, ietekmēt un iebiedēt, lai visi baidītos un neviens neuzdrošinātos cīnīties pret to, ko ir iecerējis Putins,” norāda Ukrainas ārlietu ministrs.

Instrumenti, kā Krievija cenšoties nostiprināt savu ietekmi – esot visdažādākie. Krimas tatāru līderis vērsa uzmanību uz to, ka tas nav vērojams tikai Ukrainā, bet ļoti lielā mērā arī Baltijas valstīs.

“Kad valstis 21. gadsimtā ar agresiju vēlas okupēt teritorijas un sasniegt savus mērķus, viņi darīs visu, lai to izdarītu. Krievija cenšas ar informatīviem uzbrukumiem cilvēkos radīt greizu priekšstatu par tās patiesajiem mērķiem. Represija pret Krimas tatāriem tiek pozicionēta kā cīņa ar islāma radikāļiem. Kas attiecas uz Baltijas valstīm – viņi grib iestāstīt, ka šeit notiek totāla pazemošana un vēršanās pret mazākumtautībām, un kas ir visskumjākais šajā, ka cilvēki neprot atšķirt taisnību no meliem,” pauž Čubarovs.

Trešdien Rīgā norisinājās vairāki Ukrainas atbalstam veltīti pasākumi. Tostarp pie brīvības pieminekļa izklāts lielformāta Krimas tatāru karogs, kurš kopš pērnā gada ceļo pa pasauli – jau bijis Austrālijā, ASV un Kanādā, bet tagad tas sācis ceļojumu pa Eiropu. Cilvēki no visas pasaules raksta uz tā savus novēlējumus brīvai un neatkarīgai Ukrainas tautai.

14 komentāri