Saeimas deputāti vērtēs likumu par čekas dokumentu zinātnisku izpēti

0 Komentāru
Saeimas deputāti vērtēs likumu par čekas dokumentu zinātnisku izpēti
FOTO: LETA

Saeimas deputāti sākuši vērtēt jaunu likumu Valsts Drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētei. Iecerēts, ka trīs līdz četru gadu laikā jāpabeidz čekas arhīvu zinātniskā pētniecība, un tikai pēc tam dokumenti būs pieejami publiski.

Pret speciāla VDK likuma ieviešanu iestājās opozīcijā esošās Saskaņas deputāti. Viņuprāt, čekas maisu saturs ir jāpublisko nekavējoties, bez jebkādas zinātniskas izpētes.

Jau kopš neatkarības atjaunošanas liela daļa iedzīvotāju uzskata, ka čekas maisi būtu nekavējoties jāatver. Taču vēsturnieki uzstāj uz dokumentu zinātnisku izpēti, kas atklātu, – kuri bijuši ziņotāji un kuru uzvārdi kartotēkā iekļuvuši nejauši.

Pēc asiem strīdiem ir izveidota LPSR Valsts drošības komitejas dokumentu izpētes komisija, kuras pārraudzība uzticēta Latvijas Universitātei. Taču, lai komisija varētu uzsākt darbu ir nepieciešamas izmaiņas likumos. Un Saeimas deputāti beidzot sākuši vērtēt jaunu likumu, kas nodrošinātu pilnvērtīgu VDK dokumentu izpēti.

Pret likuma nodošanu izskatīšanai Saeimas komisijās balsoja Saskaņas deputāti. Opozīcija uzskata, ka valdošie politiķi vilcina laiku, lai tikai čekas arhīvi nekļūtu publiski pieejami.

Kamēr zinātnieku un vēsturnieku komisija arhīvus pētīs, dokumenti joprojām būs slepeni. Ar likuma spēku būs noteikts arī finansējums komisijas darbam. Plānots, ka tie būs aptuveni 250 tūkstoši eiro.

0 Komentāru