1 komentārs

Pēc publiskā skandāla, kas atklāja, ka bērni Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā netiek pienācīgi ārstēti un daudzi tiek turēti tikai uzvedības problēmu dēļ, tagad pieņemts lēmums slimnīcā samazināt gultas vietu skaitu.

Daļu bērnu pārcels uz slimnīcu Rīgā, daļu – atpakaļ uz bērnunamiem. Taču, vai viņiem tiks nodrošināta pienācīga palīdzība, par to pārliecības nav.

Ko iesākt ar bērnu psihoneiroloģisko slimnīcu Ainažos un uz kādu veselības aprūpi var cerēt bērni, kuri ir tur ievietoti – to šodien, 14. februārī, vētīja Saeimas Sociālo lietu komisija. Tiesa, teju ikviens no deputātiem visskaļākos pārmetumus raidīja tieši Veselības ministrijas (VM) virzienā par to, ka tā šādu situāciju vispār pieļāvusi.

Lai arī likvidēt Ainažu slimnīcu šobrīd VM neplāno, tomēr jau tagad šajā iestādē tiek samazināts gultas vietu skaits. Esošo 80 vietā palikšot ap 45 – lai pacientu ārstēšana būtu kvalitatīvāka. Nākotnē Ainažus pievienošot pie kādas lielākas ārstniecības iestādes, bet patlaban daļa pacientu pārvesti uz Bērnu slimnīcu, savukārt citiem jāatgriežas bērnu namos un jāturpina ārstēties ambulatori.

“Bet tie bērni, kas atgriezīsies bērnu namos, vai ir pārliecība, ka viņi saņems nepieciešamo veselības aprūpi un atbalstu? Ir zināms, ka tur trūkst speciālistu. Pamatā katram no bērniem ir ģimenes ārsts, katrs ir reģistrēts pie kāda ģimenes ārsta, mēs atgriežamies pie tā jautājuma, ka ģimenes ārsta komanda ir jāpaplašina,” uzsver VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško.

Saeimas deputāti asi kritizēja ministrijas ilgstošo bezdarbību saistībā ar bērnu psihoneiroloģiskām slimnīcām Latvijā, norādot, ka līdzīgas problēmas pirms vairākiem gadiem jau reiz atklāja Veģu bērnu namā.

“Ārkārtīgi skumji, ka 15 gadus vēlāk sistēmā mēs konstatējam to pašu! Necienīga izturēšanās pret bērniem, bērnu apsaukāšana, fiziskas un seksuālas vardarbības pieļaušana,” komentē Saeimas deputāts Romualds Ražuks (V).

“Kad beidzot ministrija, beidzot būs spējīga pārraudzīt šo nozari, plānot šo nozari, vadīt šo nozari un arī atbildēt par šo nozari tā, kā ir jāatbild ministrijai? Bet es dzirdu tādu absolūto nevarību,” striktāk izsakās Saeimas deputāte Silvija Šimfa (NSL).

Deputāti pārmeta, ka ministrija nav darījusi neko, lai celtu atalgojumu jau tā trūkstošajiem bērnu psihiatriem, tā vietā tērējot miljonus slimnīcu būvēšanā un algu celšanā dažādiem ierēdņiem.

“Viņi stāsta, ka RAKUS vajag 8 tūkstošus, slimnīcas vadītājam, jo tāds ir tirgus un nosacījumi. Bet, kad bērniem meklē psihiatru, viņi nevar iedot pat divus tūkstošus! Vot, kāpēc mums ir tā, kad sev vajag, tad sagrābj visu! Bet, kad bērniem Ainažos, tad labāk bez dežūrārsta naktīs, lai viņi tur ārdās un iznīcina sevi un pārējos,” vēl skarbāku kritiku velta Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (S).

Latvijas Psihiatru asociācijas vadītājs Elmārs Tērauds norādīja, ka Latvijā ilgstoši trūkst psihiatru un atklātie pārkāpumi “Ainažos” šo problēmu tikai izgaismojusi. Pēc viņa domām jautājuma risināšana ir Veselības ministrijas rokās, vienlaikus viņš uzsver, ka par esošo atalgojumu, ko valsts maksā bērnu psihiatriem, uz uzlabojumiem cerēt ir lieki.

“Mēs kā prof. asociācija neredzam, kuri varētu būt tie kolēģi, kuri varētu braukt uz Ainažiem strādāt un nodrošināt ārstniecības darbu 24/7 režīmā,” piebilst Tērauds.

Savukārt “Vienotības” deputāti pārmet ministrijas vadībai, ka tā izvairās uzņemties politisko atbildību par situāciju Ainažos, un kritizē premjeru, kurš nepietiekami iesaistās šā jautājuma risināšanā. “Neesmu redzējis par Ainažiem nevienu no Veselības ministrijas vadības, kas nāktu un atbildētu! Veselības ministrijas valsts sekretārs pazudis, parlamentārais sekretārs – pazudis, veselības ministre – pazudusi, premjerministrs, kurš ir uzņēmies politisko atbildību par ministrijas vadību, pazudis un atteicies atnākt skaidroties,” uzskaita Saeimas deputāts Renārs Putniņš (V).

Komisija uzdeva Veselības ministrijai mēneša laikā sniegt pamatojumu par atalgojuma izvēli tās padotības iestādēs, kā arī sagatavot rīcības plānu, kā uzlabot situāciju Latvijas psihoneiroloģiskajās slimnīcās, tostarp “Ainažos”.

TOP komentāri

  • Bauris
    0 0 0

    Bauris

    Latviesi ne tikai piesmej savus bernus , ka pedofili bet tos ari iznicina !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl