Saeimas budžeta komisija apstiprina – valstij nelojālus skolotājus turpmāk varēs atlaist

Komentāri

Apstiprinot nākamā gada valsts budžetu, ierēdņi un politiķi reizēm cenšas tajā iemānīt arī pa kādai izmaiņai, kam ar valsts maka biezumu nav nekāda sakara. Šoreiz tā rīkojusies Kārļa Šadurska vadītā Izglītības ministrija, kas budžetu pavadošajos likumprojektos ierakstījusi normu, kas ļaus no darba atbrīvot valstij nelojālus skolotājus.  

Tas izraisījis asu kritiku gan no skolotāju arodbiedrības, gan pašvaldībām, gan Saeimas Juridiskā biroja gan paša ministra partijas biedriem parlamenta Izglītības komisijā, jo lojalitātes jēdziens nav likumā precīzi definēts. Tomēr, spītējot visiem iebildumiem, Saeimas budžeta komisija likumdošanas jaunievedumu šorīt atbalstīja.

Saeimas Budžeta komisijai šorīt sākot spriest par to, vai lojalitātes trūkums pret Latvijas valsti var būt pamats skolotāja atlaišanai, izskanēja ļoti daudz iebildumu. Tie bija gan par formu, gan saturu.

Piemēram, Saskaņa satraucās, kādēļ šāds jaunievedums, kam ar naudas lietām nav sakara, tiek iekļauts valsts budžeta projektu pavadošajā likumu paketē? Tas nozīmē, ka šīs izmaiņas jāizskata tikai divos lasījumos, turklāt to dara nevis specializētā Izglītības komisija, bet gan parlamenta Budžeta komisija.

Uz šo kritiku izglītības ministrs tiešu atbildi sniegt izvairījās, tā vietā novēršot uzmanību uz savu kritiķu personībām.

Iebildumi gan bija arī par grozījumu būtību. Skolotāju arodbiedrība satraucās, ka lojalitātes jēdziens likumā nav skaidri definēts, tādēļ grozījumi varētu graut vārda brīvību.

Te Izglītības ministrijai palīgā steidz Izglītības kvalitātes valsts dienests, kura vadītāja uzstāj, ka nekādu problēmu ar jaunā likuma ieviešanu nebūšot. Kā iepriekš skaidrots, tas, piemēram, ļautu vērsties pret skolotājiem, kuri vēstures stundās izmanto Latvijas izglītības standartiem neatbilstošas, Krievijā izdotas mācību grāmatas.

Dienestā arī atgādina, ka prasība skolotājam būt lojālam pret valsti likumā jau ir, tagad to vien papildinās, skaidri pasakot, ka lojalitātes trūkums var būt iemesls atbrīvošanai no darba.

Kā iepriekš izskanējis, Latvijā esot apmēram 30 pedagogu, kuru atlaišanai varētu tikt izmantots šāds likums. Saskaņā ar budžeta komisijā šodien apstiprināto likumprojekta versiju tieši Izglītības kvalitātes dienests būs tas, kas varēs rosināt nelojāla skolotāja atlaišanu.

Šādi atbrīvotam skolotājam uz pieciem gadiem būs liegts ieņemt pedagoga amatu. Vēl gan par lojalitātes grozījumiem pēdējā lasījumā jānobalso visai Saeimai. Ja to atbalstīs, likums stāsies spēkā 1. janvārī, līdz ar nākamā gada valsts budžetu.

Lasi vēl