Saeimai būs jālemj par 4. maija svētku brīvdienas likvidēšanu

6 komentāri

Saeimas darba kārtībā nonākuši vairāki priekšlikumi, kas paredz pārskatīt valsts svētku brīvdienu kalendāru. Temats parlamentā tika aktualizēts, kad deputāti konceptuāli atbalstīja izmaiņas likumā, nosakot ieviest brīvdienu Lāčplēša dienā.

Katra jauna brīvdiena nozīmē vismaz astoņu miljonu eiro samazinājumu nodokļu ieņēmumos. Tā aprēķinājuši Finanšu ministrijā. Lai, ieviešot 11. novembra brīvdienu, netiktu radīti zaudējumi valsts budžetā, deputātiem ir priekšlikumi, no kuras brīvdienas varētu atteikties.

“Upurēta” varētu tikt 1. maija brīvdiena, kad tiek svinēti darba svētki un Satversmes sapulces sasaukšanas diena. Priekšlikumu likvidēt 1. maija brīvdienu iesniedzis Artuss Kaimiņš un Ilmārs Latkovskis. Viņš turklāt arī rosina mainīt datumu, kad tiek oficiāli svinēta neatkarības atjaunošana.

Deputāts aicina likvidēt 4. maija brīvdienu. Ilmārs Latkovskis uzskata, ka par valsts svētkiem jākļūst 21. augustam, kad tika pieņemts konstitucionālais likums “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Deputāts aicina 21. augustu nosaukt par Latvijas valsts atjaunošanas dienu, un to pasludināt par brīvdienu 4. maija vietā.

Ilmārs Latkovskis
Saeimas deputāts

Es apzinos, ka šis priekšlikums ir nedaudz provokatīvs, un tas ir varbūt vairāk diskusijām, lai pievērstu uzmanību, ka mums ir vispār jauns svētku koncepts nepieciešams. Jo bieži vien mēs ļoti subjektīvi tos datumus izvēlamies. Šeit primārais varbūt ir mēģinājums pateikt, ka 21. augusts ir datums, kad sākās reālā neatkarība. Ne tik daudz es esmu pret 4. maiju šajā gadījumā, cik par 21. augustu.

Deputātu apņemšanās priekšvēlēšanu gaisotnē mainīt svētku kalendāru tiek vērtēta pretrunīgi. Nepieļaut ieceri atteikties no brīvdienas 1. maijā Saeimu aicina Brīvo arodbiedrību savienība, kas to uzskata par pārsteidzīgu rīcību un parlamentam jau nosūtījusi protesta vēstuli.

Savukārt atteikšanos no brīvdienas 4. maijā par labu 21. augustam aicina nepieļaut Velta Čebotarenoka. Viņa vada 4. maija deklarācijas klubu, kas apvieno bijušos Augstākās Padomes deputātus, kuri balsojuši par neatkarības atjaunošanu.

Velta Čebotarenoka
4. maija deklarācijas kluba prezidente

4. maijā ar mums bija visa tauta. Mēs gājām ārā, mēs slīgām ziedos, asarās, apskāvienos. Tā bija neaizmirstama – viena no laimīgākajām dienām manā dzīvē. 21. augustā mēs bijām vieni. Šis datums man paliks atmiņā citāds. Ar to, ka es esmu godam izpildījusi savu pienākumu – jā, valsts ir atguvusi neatkarību. Bet ja mēs runājam par šampanieti un dzirkstošu prieku, tad tas ir 4. maijs.

Kā svētku kalendārs tiks mainīts, kļūs zināms, kad Saeima likumu būs labojusi galīgajā lasījumā. Plašāk par šo tematu – šovakar LNT Ziņās plkst. 20.00.