Saeima virza likumprojektu “čekas maisu” publiskošanai

0 Komentāru
Saeima virza likumprojektu “čekas maisu” publiskošanai
Foto: LETA

Nesagaidījuši Valsts drošības komitejas (VDK) arhīva pētnieku galaziņojumu, deputāti jau gatavo likumprojektu “čekas maisu” publiskošanai.

Saeimas atbildīgajā komisijā otrdien panākta vienošanās, ka visi bijušās VDK dokumenti tiks nodoti Nacionālajam arhīvam. Un tad no “čekas maisiem” katrs varēs gan pieprasīt informāciju par sevi, gan veikt pētniecību.

Termiņš, kad ar maisu saturu varēs iepazīties arī plašāka sabiedrība, gan aizvien ir diskusiju objekts.

Pēdējā gada laikā politiķi lauzuši daudz šķēpu, kā izpildīt pašu doto solījumu par bijušās VDK dokumentu atklāšanu sabiedrībai. Šim mērķim izveidota darba grupa rosināja VDK dokumentus, kuri patlaban atrodas Drošības policijā un Satversmes aizsardzības birojā (SAB), nodot Nacionālajam arhīvam. Tur jau ir daudz čekas arhīva dokumentu, tādējādi viss VDK mantojums mūžīgi glabātos vienuviet un būtu pieejams nākamajām paaudzēm.

Saeimas Cilvēktiesību komisija otrdien konceptuāli atbalstīja darba grupas izstrādāto likumprojektu, paredzot, ka attiecīgie dokumenti tiktu fiziski pārvesti uz Nacionālo arhīvu, pirms tam tos digitalizējot. Tas ļautu SAB pārraudzībā saglabāt būtisku funkciju – sniegt izziņas par personu sadarbību ar čeku.

Iecerēts, ka dokumenti tiek pārvesti līdz nākamā gada 31. martam un ir publiski pieejami no maija, atbilstoši Arhīva likumam – tādējādi varēs pieprasīt informāciju par sevi un pētniecībai.

Pagaidām gan vēl nav skaidrības, kur ņemt dokumentu pārvešanai un digitalizācijai nepieciešamos aptuveni 140 000 eiro. Deputāti vēlējās summu ņemt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet tam iebilda Finanšu ministrija. Grozījumus likumā nevarot uzskatīt par neparedzētu gadījumu.

Naudas meklējumi vēl turpināsies. Vienlaikus šā ir likumprojekta pagaidu versija. Deputāti joprojām gaida rekomendācijas no VDK zinātniskās izpētes komisijas par to, kuri čekas dokumenti un kādos termiņos būtu atklājami plašākai sabiedrībai.

Jāpiebilst, ka komisijas darbs un kavēšanās ar gala ziņojumu izpelnījas daudz deputātu kritikas.
Ringolds Balodis
Saeimas deputāts (NA)

Tas nav labi. Vairāk nekā pusmiljonu izsaimniekot. Pēc tam nevīžot – ne nākt uz komisijas sēdēm, ne ziņojumu sagatavot. Visi mēs televīzijā redzējām Kangera kunga apņemšanos iesniegt ziņojumu laikā. Tas viss izskatās ļoti, ļoti slikti.

Pēc skarbajiem deputātu pārmetumiem VDK izpētes komisijai TV3 Ziņas sazinājās ar tās vadītāju Kārli Kangeri. Viņš sacīja, ka dokumenti iesniegti Latvijas Universitātes rektoram, sīkākus paskaidrojumus gan nesniedzot.

LU apliecināja, ka gala ziņojums ir saņemts, taču nav noformēts juridiski pareizi, uz ko komisijai norādīts. Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija pieprasījusi skaidrot kavēšanās iemeslus.

0 Komentāru