Saeima sola divu gadu iecietības periodu cilvēkiem ar zemiem ienākumiem, kuri reformas dēļ kļuvuši par nodokļu parādniekiem

6 komentāri

Saeima jau pēc nedēļas, visticamāk, galīgajā lasījumā pieņems likuma izmaiņas, dodot nodokļu reformas upuriem pusotru gadu negaidītā nodokļu parāda atmaksai.

Tas gan attieksies tikai uz tiem parādniekiem, kuriem līdz šim nebija pienākuma iesniegt deklarācijas.

Sākoties iedzīvotāju ienākumu deklarāciju iesniegšanai, daudzi cilvēki – pēc jaunākajiem aprēķiniem vairāk nekā 31 000 jeb 9% no deklarāciju iesniedzējiem – bija nepatīkami pārsteigti. Gaidītās nodokļu atmaksas vietā viņi izrādījās palikuši valstij parādā.

“Ja mēs skatāmies tikai procentuāli, tad rādītāji nav slikti. Protams, ja mēs skatāmies uz katru individuālo gadījumu, īpaši personām zemo algu kategorijā, tā situācija varētu būt nedaudz savādāka,” uzskata Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Kaut nodokļu reformas mērķis bija mazināt ienākumu nevienlīdzību, nodokļu parādi neproporcionāli skarbi skāra tieši mazāk pārtikušos iedzīvotājus, kuriem dažādu iemeslu dēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) bija noteicis lielāku ar nodokļiem neapliekamā minimuma apmēru, nekā, kā tagad atklājās, viņiem pienācās.

Saskaņā ar pašreizējo likumdošanu, parāds būtu jānomaksā jau šomēnes, tādēļ Saeima tagad steidzami cenšas likumu mainīt, lai viņiem piešķirtu nosacītu nodokļu brīvlaiku. Tas ir, negaidīto parādu viņi varēs atmaksāt līdz nākamā gada decembrim.

Lemjot par šo termiņa pagarinājumu, Saeimas Budžeta un nodokļu komisijā gan neiztika bez asām vārdu apmaiņām, jauno partiju politiķiem kritizējot, viņuprāt, reformas brāķi. Deputāti arī gribēja izvērst plašāku diskusiju par to, kā nodokļu deklarēšanu padarīt vienkāršāku un cilvēkiem saprotamāku.

Beigu beigās, komisija vienojās pirms likumprojekta galīgās apstiprināšanas uz sēdi vēl uzaicināt, piemēram, Grāmatvežu asociāciju un citus sociālos partnerus.

Jāpiebilst, ka šis nodokļu brīvlaiks attieksies tikai uz cilvēkiem, kuru parāds izveidojies nepareizi noteiktas ar nodokļiem neapliekamā minimuma likmes dēļ, kuri gada laikā nav nopelnījuši vairāk par 20 004 eiro, kuri naudu pelnījuši tikai Latvijā un kuri nav uzņēmēji.

Komisija lēma likumprojektu virzīt steidzami. Ja viss noritēs pēc plāna Saeima, to galīgajā lasījumā varētu pieņemt jau nākamnedēļ – 21. martā.

6 komentāri