Saeimā sākas cīņa par dzērienu iepakojumu savākšanu starp to ražotājiem un atkritumu apsaimniekotājiem

2 komentāri

Saeimā uz lielu kaislību fona norisinās cīņa par to, kā būtu ieviešama taras depozītsistēma. Tur būs daudzmiljonu naudas plūsmas, un par tiesībām uzturēt šo sistēmu cīnās dzērienu ražotāji un esošie atkritumu apsaimniekotāji. Izskanējis ierosinājums par deponējamām atzīt ne tikai dažādas pudeles, bet arī citus iepakojuma veidus. Taču ir bažas, ka šāds pavērsiens var nokaut visu depozītsistēmas būtību.

Saeimas Tautsaimniecības komisija jau otro dienu galīgajam lasījumam gatavo grozījumus Iepakojumu likumā. Telpa ir ļaužu pilna. Šobrīd neviens vairs nešaubās, ka depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs. Jautājums – kurš īstenos simtiem miljonu vērto projektu.

Galvenā cīņa ir par to, kurš depozītu savāks. Vai to varēs darīt tikai dzērienu ražotāji, vai arī esošie atkritumu apsaimniekotāji, kā arī par to, kas tiks definēts kā depozīts – tikai PET pudeles un stikla tara vai varēs nodot arī šādu plastmasas trauciņu. Lai kāds arī būtu lēmumu, ātrākais, kad depozītsistēma varētu stāties spēkā, ir 2022. gadā.

Tā saukto paplašināto depozīta sistēmu, kurā tiek savākti dažādi iepakojumi, ne tikai pudeles, aizstāv atkritumu apsaimniekotāji. Latvijā esot jāievieš modernāks risinājums nekā kaimiņvalstu veikalos redzamie pudeļu savākšanas automāti. Latvijas uzņēmēji aktīvi demonstrē pašradītus automātu prototipus.

“Olu trauciņi, pienu un kefīra pudeles un cita veida iepakojumi, kā mēs savāksim tos, ja depozītā novirzīsim tikai PET pudeles. Pārējais PET iepakojums tāpat būs jāvāc, jo tam būs 90% reģenerācijas norma. Šis automāts mums dod iespēju savākt daudz plašāku atkritumu klāstu,” stāsta uzņēmuma “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un “Attīstībai/Par!” deputāti iesnieguši likumprojektā vairākus priekšlikumus, ar kuriem tiktu noteikt, ka par depozītu varēs atzīt arī iepakojumus, kas nav paredzēti dzērieniem.

“Šobrīd beidzot ir pienācis brīdis, kad politiķi ir spējuši vienoties, ka depozīta sistēma ir nepieciešama, un tas brīdis ir jāizmanto, lai mēs to attiecinātu ne tikai uz dzērienu iepakojumiem, kas ir maza daļa, 7-12%, bet plašāku klāstu. Tādā veidā varētu mainīt iedzīvotāju paradumus, mazāk izvēlēties produktus, kas ir iepakoti videi kaitīga veidā un vairāk atkritumus šķirot,” saka ZZS Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola.

Tomēr pret šiem priekšlikumiem asi iestājas citu partiju pārstāvji. Klasiskās depozīta sistēmas aizstāvji uzskata, ka skaistiem saukļiem paslēpts ar kompāniju “Tīrīga” saistītu uzņēmēju mēģinājums pārņemt kontroli pār depozītu sistēmu.

“Oligarhu kontrolē ir cita atkritumu šķirošana sistēma, kas konkurē ar potenciālo depozītsistēmu. Šī atkritumu mafija vēlas, lai viņi operētu ar depozītsistēmu, nevis tie, kas ir ieinteresēti,  lai tas būtu ar pēc iespējami mazākām izmaksām, – ražotāji, iepakojumu izmantotāji, bet tieši atkritumu mafija,” pauž Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans.

Arī dzērienu ražotāji uzsver, ka pudeles, sen jau neesot atkritums, bet gan vērtīgs resurss. Tāpēc viņi gatavi tās vākt paši, nevis atdot tās kādam, kas ar to pelnītu.

“Pirmkārt, tas ir atkārtoti lietojams iepakojums, kā stikla pudeles, kuras izmantosim otrreiz, savukārt vienreiz lietojamais plastmasas jeb PET iepakojums ir materiāls, ko var pārdot, lai pēc iespējas lētāk varētu uzturēt šo sistēmu. Sanāk, ka ražotāji tos pat neuzskata par atkritumiem, tādēļ rodas jautājums, kāpēc atkritumu apsaimniekotājiem ir būtiski iebildumi pret šo kartību, tad sanāk, ka līdz šim mēs esam subsidējuši atkritumu apsaimniekotājus,” teic Latvijas Alus Darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš.

Lēmums par to, vai depozīta sistēmas operatori būs paši ražotāji, vai arī tiks organizēts atklāts konkurss, šodien vēl netika pieņemts. Deputāti pēkšņi atskārta, ka kādam būtu arī jāuzrauga, lai, ieviešot jauno sistēmu, iedzīvotāji nepārmaksātu. Šo lomu uzticēs regulatoram, kas gan par to uzzināja tikai tagad un lūdza laiku līdz oktobrim, lai varētu iepazīties.