Saeima pieņēmusi likumu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu

1 komentārs

Saeima pieņēmusi likumu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu. Tā sagatavošana prasīja desmit gadus. Jaunais likums tiek vērtēts pretrunīgi. Vieni to sauc par vēsturisku, bet citi – par netaisnīgu.

Pieņemot likumu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu, Saeima noteikusi kārtību, kā izveidot vienotu īpašumu, ja daudzdzīvokļu mājas ar privatizētiem dzīvokļiem ir uz zemes, kas pieder citam īpašniekam. Runa ir par vairāk nekā 3600 mājām ar gandrīz 111 000 dzīvokļu.

Lai izpirktu zemi, par to jānobalso vairāk pusei dzīvokļa īpašnieku. Tādā gadījumā zeme būs jāizpērk visiem, arī tiem, kuri balsojuši pret. Par netaisnīgu šādu risinājumu uzskata “Saskaņas” deputāti, kuru ieskatā jaunais likums pieņemts tikai zemes īpašnieku interesēs.

“Tiem radīsies iespēja nopelnīt kopumā ne mazāk par 200 miljoniem eiro. Un šo naudu samaksās jaunajiem zemes baroniem nevis valsts, bet paši piespiedu nomas upuri,” sacīja deputāte Regīna Ločmele (S).

Zeme būs jāizpērk par kadastrālo vērtību, ko daļa opozīcijas uzskata par nesamērīgi augstu cenu, sevišķi Rīgā. Un arī koalīcijas deputāti vērš uzmanību, ka kadastrālā vērtība būtu samazināma.

“Paskatoties nākamajos gados prognozētās kadastrālās vērtības zem vairākām šādām daudzdzīvokļu ēkām, es redzu, ka Tieslietu ministrija iecerējusi nevis samazināt šīs kadastrālās vērtības, bet palielināt, piemēram, par 35% atsevišķiem īpašumiem, kas ir absolūti neloģiski un nepareizi. Un šī kļūda būtu ar steigu jālabo,” pauda deputāts Jānis Dombrava (NA).

Lai iedzīvotāji varētu samaksāt zemes izpirkuma cenu, likums paredz iespēju saņemt arī valsts atbalstu – līdzīgi, kā veicot māju siltināšanu. Taču par atbalsta apmēru vēl būs jālemj valdībai.

“Nevajag lolot nevienam baigās ilūzijas, ka tagad visi jautājumi atrisināsies, tikai pieņemot šo likumu. Es domāju, ar šo likumu mēs speram pirmo, milzīgi lielo soli, kas veidos pamatu citu normatīvo aktu izstrādei, tajā skaitā valsts atbalsta instrumentu atbalsta izstrādei,” sacīja deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Likums nosaka, ka jaunajam regulējumam jāstājas spēkā no 2023. gada.
1 komentārs