Saeima nosaka eID karti kā obligātu personu apliecinošu dokumentu ārvalstīs dzīvojošajiem no 2025. gada

30 komentāri
Saeima nosaka eID karti kā obligātu personu apliecinošu dokumentu ārvalstīs dzīvojošajiem no 2025. gada
EDIJS PĀLENS, LETA

Saeima šodien, 10. jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Personu apliecinošu dokumentu likumā, kas paredz ārvalstīs dzīvojošajām personām no 2025. gada eID karti noteikt kā obligātu personu apliecinošu dokumentu.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā, patlaban Latvijas pilsonim un nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu un kurš Iedzīvotāju reģistra likumā noteiktajā kārtībā sniedzis ziņas par savu dzīvesvietu ārvalstī, eID karte kā obligāts personu apliecinošs dokuments noteikta no 2031. gada.

Šā datuma pārcelšana paredzēta, lai personas, kas dzīvo ārvalstīs, pēc iespējas ātrāk varētu izmantot eID kartes sniegtās iespējas un jau šobrīd, saņemot pasi, būtu ieinteresētas saņemt arī personas apliecību.

Tādējādi diasporas pārstāvjiem jau ātrāk būtu iespēja valsts pārvaldes sniegtos pakalpojumus saņemt ērtāk un drošāk, teikts sagatavoto grozījumu anotācijā.

Grozījumu autori norādījuši, ka patlaban lielākajā daļā pasaules valstu ir ieviesti dažāda veida epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 ierobežošanai, kas skar arī personu iespēju ceļot uz ārvalstīm, pārvietoties valsts iekšienē un saņemt publiskus pakalpojumus.

Arī Latvijas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības tādējādi ir spiestas gan samazināt apmeklētāju plūsmu, gan atsevišķos gadījumos pārtraukt konsulāro pakalpojumu sniegšanu klātienē.

Likuma grozījumi rosināti, lai diasporas pārstāvjiem ārvalstīs jau tagad būtu pēc iespējas plašāk pieejami elektroniskās identitātes apliecināšanas un elektroniskā paraksta radīšanai nepieciešamie līdzekļi valsts pārvaldes pakalpojumu saņemšanai e-pakalpojuma veidā.

Personas apliecība – eID karte – Latvijā dzīvojošajiem kā obligāts personu apliecinošs dokuments noteikta no 2023. gada 1. janvāra.

30 komentāri