Saeima noraida iespēju laulību reģistrēt arī pie notāra

Komentāri

Ceturtdien, 12. maijā, pretēji gaidītajam, Saeima pārliecinoši noraidīja grozījumus Civillikumā, ar kuriem bija iecerēts noteikt, ka no nākamā gada rudens reģistrēt laulību varētu arī pie zvērināta notāra, vēsta TV3 Ziņas.

Par nobalsoja vien Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK frakcija, turklāt ne pilnā sastāvā, un pieci deputāti no citiem politiskajiem spēkiem.

Jau vēstīts, ka puse Latvijas pāru dzīvo kopā, nereģistrējot laulību. Kādēļ tā? – trešdaļa aptaujāto atzinusi, ka laulības reģistrācijas process esot pārāk sarežģīts. Lai to vienkāršotu un veicinātu noslēgto laulību skaita pieaugumu, jau  Saeimā tika izskatīts likumprojekts, ka laulības varētu reģistrēt arī pie zvērināta notāra, mēnesi pēc pāra iesnieguma saņemšanas.

Šāda iespēja jau ir vairākās Eiropas valstīs, tostarp Igaunijā, kur 250-300 laulības gadā tiek noslēgtas pie notāra. To bieži vien izmanto sabiedrībā pazīstami cilvēki, kuri vēlas konfidencialitāti vai cilvēki, kuriem tās nav pirmās laulības.

Tiesa gan, dzimtsarakstu nodaļās vai baznīcā arī var reģistrēt laulību bez ceremonijām, taču, lai noslēgtu līgumu, piemēram, par mantas kopību vai šķirtību, tik un tā jādodas pie zvērināta notāra. Ieviešot jauno iespēju, to varētu izdarīt vienlaikus.
Procedūra pie notāra gan izmaksāšot dārgāk nekā dzimtsarakstu nodaļā, kur bez ceremonijas tie ir vien 14 eiro.

Video

Lasi vēl