Saeima nestājas ceļā idejai velotreka “Marss” teritorijā būvēt jauno VDD ēku; aktīvisti gatavojas protestam

4 komentāri
Saeima nestājas ceļā idejai velotreka “Marss” teritorijā būvēt jauno VDD ēku; aktīvisti gatavojas protestam
OKSANA DŽADANA, F64

Sarunas augstos toņos ceturtdien varēja dzirdēt Saeimā. Temats: Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas būvniecības iecere. Kā zināms, šis projekts paredz ēku izbūvēt Rīgā, Teikā, bijušā velotreka “Marss” teritorijā. Jaunā konservatīvā partija (JKP) vēlējās piespiest valdību šai iecerei noraut stopkrānu, taču palika mazākumā.

Brīvības gatvē 207 atrodas bijušais velotreks “Marss”. Vēsturiski te arī notikuši jauniešu regbija treniņi un citas aktivitātes, taču 2017. gadā lielā slepenībā nolemts šajā teritorijā būvēt vēl toreizējās Drošības policijas, tagad jau VDD, jauno ēku.

Vēlāk šī iecere nāca gaismā, pilsētas apkaimju organizācijām un inovāciju kustībai “Vefresh” izdevās savākt vairāk nekā 15 000 iedzīvotāju parakstu, lai minētajā teritorijā tiktu izveidots parks. Puses nav samierināmas. Šī pretimstāvēšana ilgst jau aptuveni pusgadu, iesaistījušies arī politiķi, jautājums pat skatīts Saeimas Nacionālās drošības komisijā, kura secināja VDD ēkas būvniecība ir neatliekama prioritāte.

JKP, kura jau ilgāku laiku publiski konfliktē arī attiecīgo drošības struktūru, Saeimā virzīja lēmumprojektu uzdot valdībai atcelt lēmumu par konkrēto būvprojektu. Politiskais spēks pamatoja, ka tā būtu nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšana. Arī projekta aizstāvība esot bijusi zem katras kritikas.

“Tas ir absolūti nepieņemami un atgādina totalitāras valsts attieksmi pret iedzīvotājiem. Proti, slēpjot un manipulējot ar informāciju, izsakot slēptus un pat ne tik slēptus draudus tiem, kuri iebilst pret šā projekta īstenošanu bijušā velotreka “Marss” teritorijā,” pauda JKP Saeimas frakcijas vadītājs Juris Jurašs.

“Problēma ir tā, ka tad nesanāk Liepājas cietumam. Tad Jurašs ar Bordānu nevar štellēt Liepājas cietumu. Tas ir tas galvenais iemesls,” sacīja pie frakcijām nepiederošs deputāts Aldis Gobzems.

“Interese par teritoriju parādījās tikai 2019. gada beigās, kas sagadīšanās, bet sakrīt ar laiku, kad Jaunās Teikas attīstītājiem parādījās sludinājumi par dzīvokļu izpārdošanu ar skatu uz parku,” norādīja ZZS deputāts Māris Kučinskis.

“Ja šī ēka tiešās tiktu pārprojektēta un būvēta kaut kur citur, mēs izšķērdētu vēl vairāk līdzekļu. Būtiski ir tas, ka VDD strādā ļoti labi,” teica Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Ralfs Nemiro (KPV LV).

“Nemiro kungs, drošības dienesti strādāja tik labi, ka atņēma jums pielaidi,” viņam iebilda Saeimas Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Jānis Rancāns (JKP).

Pēc pusotru stundu ilgām krāšņām debatēm pārsteigums gan izpalika. Aktīvisti rokas vēl nenolaiž, un nākamnedēļ plāno piketu. Lai ievērotu epidemioloģiskās prasības, tehniski paredzēti 16 atsevišķi protesti, kuros nebūšot vairāk par 25 cilvēkiem un distance tikšot ievērota.

“Sākot no Brīvības pieminekļa līdz pat “Marsa” parkam mēs veidosim tādu dzīvo ķēdi,” norāda Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne.

Viņa akcentē, – kamēr konkrētajā teritorijā ir koki un potenciāls parkam, cerība vēl pastāv: “Šīs īsti nav normālas veids, kādā pieņem lēmumus. Aiz slēgtām durvīm, slepenībā. Šim kā minimums būtu jākalpo par kārtīgu mācībstundu turpmāk.”

Protesta akcija paredzēta nākamceturtdien no rīta.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā