Saeima nākamnedēļ skatīs ierosinājumu Latvijai nepievienoties ANO migrācijas paktam

0 Komentāru

Lai gan valdība joprojām nav izveidota, paredzams, ka tajā iesaistīsies gan konservatīvi, gan liberāli spēki. Un tāpēc nenovēršami būs jautājumi, par kuriem tiem būs grūti vienoties. Tas ceturtdien arī jau spilgti izpaudās Saeimā, kur deputātu balsis sadalījās gandrīz precīzi uz pusēm, lemjot – vai Latvijai būtu jāpievienojas kādam starptautiskam līgumam, proti, ANO migrācijas paktam.

ANO paktu par globāli drošu, sakārtotu un likumīgu migrāciju paredzēts parakstīt pēc pāris nedēļām starptautiskā konferencē Marokā. Atsevišķas valstis, kurās valda labēji vai populistiski noskaņotas partijas kā Itālija, Bulgārija un Slovākija, jau paziņojušas, ka tam nepievienosies. Latvijas valdība pagaidām par to vēl nav lēmusi, bet Nacionālā apvienība tagad aicina Saeimu pieņemt apsteidzošu, negatīvu lēmumu. Nacionāļi uzskata, ka pakts Latvijai uzliktu virkni jaunu pienākumu pret migrantiem.

“Te ir sapludinātas kopā šīs definīcijas – ”bēglis” ar ”migrantu”. Jebkurš tiek saukts par vienkārši migrantu. Savukārt saistības, ko valsts tā kā uzņemtos pildīt, ja viņi grib pildīt šo pakta būtību, ir ļoti dramatiskas. Strauja pieteikumu izskatīšanas procedūra, šo migrantu neaizturēšana, neturēšana aizturēto centros, piekļuves nodrošināšana darba tirgum, dažādi sociālie labumi,” uzsver Saeimas deputāts Jānis Dombrava (NA).

Pretējā viedokļa pārstāvji savukārt atgādināja, ka pakts nav juridiski saistošs, un aizrādīja kolēģiem, ka viņu rezolūcija par pakta neparakstīšanu balstīta faktu kļūdās.

“Rezolūcijā apgalvo, ka identiski tiek uztverti bēgļi un nelegālie imigranti, piešķirot tiem vienādu juridisko statusu. Pakts tomēr saka kaut ko citu. 4. punkts, 2. lapaspusē: ”Migranti un bēgļi ir atšķirīgas grupas. Tikai bēgļiem ir tiesības uz īpašu starptautisko tiesību aizsardzību,” atbildēja Saeimas deputāte Vita Anda Tērauda (“Attīstībai/Par!”).

Parlaments balsoja tikai par to, vai iekļaut aicinājumu par migrācijas pakta neparakstīšanu nākamās Saeimas sēdes darba kārtībā. Un deputātu balsīm sadaloties gandrīz precīzi uz pusēm – ar 45 balsīm pret un 46 par – Saeima izlēma, ka aicinājums noraidīt paktu tiks skatīts. Šo nostāju atbalstīja “KPV LV” un parlamenta konservatīvais spārns – Jaunā konservatīvā partija un Nacionālā apvienība. Savukārt pret bija “Saskaņa”, kā arī nosacīti liberālā un centriskā spārna partijas – “Jaunā Vienotība”, “Attīstībai/Par!” un Zaļo un Zemnieku savienība.

0 Komentāru