Saeima Levitu, visticamāk, varētu apstiprināt Valsts prezidenta amatā jau pirmajā vēlēšanu kārtā

2 komentāri

Atlikusi tieši nedēļa līdz Valsts prezidenta vēlēšanām. Kandidāti ir trīs, tomēr Saeimā valda visai liela pārliecība, ka jau pirmajā kārtā par nākamo Latvijas valsts galvu tiks ievēlēts Egils Levits.

Tas gan atkarīgs no sašķeltās “KPV LV” frakcijas deputātiem, kuri trešdien uzklausīja Levitu, taču galavārdu par atbalstu viņam joprojām neteica.

Saeimas atbildīgā komisija vērtēja, vai trīs pretendenti Valsts prezidenta amatam atbilst likumā noteiktajām prasībām. Šādu problēmu neesot nevienam – nedz koalīcijas virzītajam Eiropas Savienības Tiesas tiesnesim Egilam Levitam, nedz zaļzemnieku iecerētajam tiesībsargam Jurim Jansonam, nedz atsevišķu “KPV LV” virzītajam parlamentārietim Didzim Šmitam.

Levitam patlaban prognozē visai drošu ievēlēšanu augstajā amatā. Viņam atbalstu sola četras koalīcijas partijas, dodot 49 no ievēlēšanai nepieciešamās 51 balss. Visticamāk, trūkstošās balsis nodrošinās piektā koalīcijas partija, iekšējo pretrunu nomocītā “KPV LV”, no kuras jau vairāki deputāti izteikušies par atbalstu Levita kandidatūrai.

Oficiāli “KPV LV “frakcija gan vēl nav lēmusi, taču “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs ir pārliecināts, ka Levitam balsīm vajadzētu pietikt – un jau pirmajā vēlēšanu kārtā. Pirmo reizi konkrētais balsojums arī būs atklāts, tāpēc kaut kādas aizmuguriskas vienošanās ir mazāk iespējamas.

“Saskaņa”, kas ir Saeimas lielākā frakcija, turpina gan turēt kārtis tuvu pie krūtīm – par rīcību lems nākamnedēļ. Iespējama nepiedalīšanās balsojumā vispār, vienota pozīcija vai brīvais balsojums par kandidātiem.

Visvairāk atbalstītais kandidāts Levits tieši trešdien devās pie “KPV LV” frakcijas, taču pēc tikšanās jaunumi nesekoja. Gala lēmums tikšot pieņemts tuvākajā laikā.

Saeima par Valsts prezidentu balsos nākamtrešdien, 29. maijā.