Komentāri

Saeima konceptuāli atbalstījusi pretrunīgi vērtēto ieceri tā saukto “nolikto atslēgu” principu ieviest kā izvēles iespēju, nevis obligātu prasību hipotekārā kredīta ņēmējam. Likumu izmaiņas steidzamības kārtībā galīgajā lasījumā plānots pieņemt nākamnedēļ. 

Pirmsvēlēšanu laikā par “nolikto atslēgu” principa ieviešanu nobalsoja iepriekšējā Saeima. Tas paredz, – ja hipotekārā kredīta ņēmējs vairs nespēj maksāt par kredītu, bankai var atdot savu mājokli un kļūt pilnībā brīvs no parādsaistībām. Bet tagad deputāti steidz to labot.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šodien konceptuāli atbalstītās izmaiņas likumos paredz, ka “nolikto atslēgu” princips tomēr nebūs obligāta prasība. Bankām tas būs jāpiedāvā kā izvēles iespēja.

Idejas atbalstītāji uzskata, ka tas gan veicinās kreditēšanu, gan liks bankām samazināt pirmo iemaksu par mājokļa iegādi, kas tagad pieaugusi vidēji līdz 30 procentiem no īpašuma vērtības.

Taču atteikšanās no “nolikto atslēgu” principa kā obligātas prasības tiek ļoti asi kritizēta. Parlamentam tiek pārmesta padošanās banku spiedienam.

Oponenti uzskata, ka likumu izmaiņu dēļ cietīs kredītņēmēji. Viņi ir pārliecināti, ka nosacījumi mājokļa iegādei saskaņā ar “nolikto atslēgu” principu būs tik neizdevīgi, ka norma faktiski nedarbosies.

Visaktīvāk par atteikšanos no obligātā “nolikto atslēgu” principa iestājas Vienotība, tādējādi izpelnoties opozīcijas pārmetumus par strādāšanu banku, nevis iedzīvotāju interesēs.

Eļļu ugunij karstajās debatēs pielēja Vienotības deputāts Edvards Smiltēns, kurš lika saprast, ka pie lēta kredīta ticis sava amata dēļ.

Likumu izmaiņu pieņemšana tiek virzīta triecientempā, lai jaunais regulējums stātos spēkā pirmajā martā, kad saskaņā ar iepriekš lemto bija jāsāk darboties “nolikto atslēgu” principam kā obligātai prasībai.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl