Saeima konceptuāli atbalsta Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodošanu LELB īpašumā

0 Komentāru
Saeima konceptuāli atbalsta Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodošanu LELB īpašumā
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Aizejošās Saeimas pēdējā darba dienā arī varēja dzirdēt debates par baznīcu lietām. Dienaskārtībā bija iekļauts jautājums par Rīgas Svētā Pētera baznīcas ēkas piederību. Vairākums nobalsoja par to, ka – līdzīgi kā iepriekš Rīgas Doms – arī Pēterbaznīca būtu oficiāli jāatdod Luterāņu baznīcai.

Galalēmums par to gan būs jāpieņem nākamajai Saeimai.

Idejas kritiķi gan aizrāda, ka Pēterbaznīca vēsturiski piederējusi Rīgas pilsētai, turklāt tur uz dievkalpojumiem pulcējas arī citas konfesijas.

Aicinājums Rīgas Svētā Pētera baznīcas ēku nodošanu Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) īpašumā Saeimā nonāca jau pirms pusotra gada, tomēr no plauktiņa tā izvilkta un likta priekšā deputātu pirmajam balsojumam tikai šodien – 12. Saeimas pēdējā sēdē. Idejas aizstāvji norādīja, ka līdzīgi jau izdarīts ar Rīgas Doma baznīcu, un nekas slikts tādēļ nav sekojis.

Tikmēr idejas kritiķi aizrādīja, ka Pēterbaznīcā savus dievkalpojumus notur ne tikai Latvijas luterāņu baznīca, bet arī vācu luterāņi un katoļi.

“Galvenā problēma ir tā, ka nav saskaņots viedoklis ar Katoļu baznīcu, kuras draudze ir vislielākā. Ja jūs gribat konkrēti, aizejiet, paskatieties svētdienās, tur ir apmēram 8-10 cilvēki no ELBAS. Tad, kad ir Vācu draudze, varbūt tur ir maksimums 50, un kad ir Katoļu draudze, tad baznīca ir pilna,” atzina Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA).

Savukārt citi deputāti norādīja, ka vēsturiski Pēterbaznīca esot piederējusi tieši Rīgas pašvaldībai, kas padomju laikā paglābusi baznīcu no nojaukšanas un ieguldījusi tās restaurācijā lielus līdzekļus. Netika aizmirsts arī finansiālais aspekts – Pēterbaznīca esot veiksmīgs tūrisma objekts, kas gadā nopelna 900 000 eiro. Šobrīd tie nonāk Rīgas budžetā.

“Es saprotu, ka LELB var būt liels kārdinājums izmantot šo baznīcu sava finansiālā stāvokļa uzlabošanai. Bet tomēr, kam vēsturiski piederēja Pētera baznīca? Tās piederība Rīgas pilsētai ir tradīcija, kas izveidojusies viduslaikos kopš baznīcas uzcelšanas 13. gadsimta sākumā,” uzsvēra Saeimas deputāts Igors Pimenovs ( S).

Kaut ar 46 tautas kalpu atbalstu likumprojekts tika atbalstīts, par to vēl divos lasījumos būs jālemj jau nākamajai Saeimai. Tālākā likumprojekta virzība ir grūti prognozējama, jo tas ne no vienas partijas nesaņēma viennozīmīgu visu deputātu atbalstu.
0 Komentāru