Saeima ķīlnieka lomā: gaidot uz valdību, pilnvērtīgs darbs parlamenta nenotiks teju pusmēnesi

1 komentārs
Saeima ķīlnieka lomā: gaidot uz valdību, pilnvērtīgs darbs parlamenta nenotiks teju pusmēnesi
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Gausās valdības veidošanas sarunas atstājušas jauno Saeimu tādā kā ķīlnieka lomā. Pilnvērtīga darba sākums tur kavēsies. Nākamā koalīcija vēl nav iezīmējusies, tāpēc nav skaidrs, kā būtu sadalāmi amati Saeimas komisijās. Taču bez komisiju iesaistes neviens likums uz priekšu nevar virzīties. 

Lai saprastu, ko un kā tad īsti darīt tālāk, šodien kopā sanāca Saeimas prezidija un frakciju pārstāvji. Kaut arī 13. Saeimas deputātu pilnvaras jau apstiprinātas, pilnvērtīgi darbu viņi sāks tikai pēc 20. novembra.

Latvijas likumdošanas vara patlaban ir īpatnējā situācijā. 13. Saeimas pilnvaras ir apstiprinātas, taču pilnvērtīgi strādāt tā nevar. Galvenais darba instruments, parlamenta komisijas nav izveidotas.

Saeimā ir 16 komisijas, kas strādā konkrētā likumdošanas jomā vai pilda citus uzdevumus, piemēram, uzrauga izpildvaru, izskata deputātu ētikas pārkāpumus vai vērtē Latvijas nacionālo nostāju dažādos Eiropas Savienības jautājumos.

Iekārojamākās komisijas ierasti ir Budžeta, Juridiskā un Tautsaimniecības, un to priekšsēdētāji pārsvarā ir daļa no amatiem, kurus sadala koalīcijas sarunās.

Saeimas prezidija un frakciju pārstāvji šodien bez iebildumiem vienojās par komisiju izveides principiem, savukārt par to, cik ilgā laikā tas jāizdara, gan domas dalījās. Jaunā konservatīvā partija (JKP) vēlējās, lai termiņš būtu pietuvināts 21. novembrim – laikam, kas Jānim Bordānam atvēlēts valdības izveidošanai.

“Loģika liecina, ka, veidojot koalīciju, lemj ne tikai par ministru amatiem, bet arī atbildības sfēru sadalījumu Saeimā. Taču tas vienmēr noticis līdz jaunās Saeimas sanākšanai. Ja mēs nosakām 21. datumu, tad sanāk, ka līdz tam brīdim Saeima faktiski nestrādā,” norādīja “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

“Šīs sarunas, kurām ir jānotiek Saeimā, un sarunas, kuras vada Bordāna kungs, ir paralēlas. Nevajag jaukt kopā komisiju izveidi ar Ministru kabineta izveidi,” sacīja “KPV LV” frakcijas vadītāja vietnieks Artuss Kaimiņš.

“Nedrīkst parlaments būt ķīlnieks koalīcijas sarunām. Ja nesanāks līdz 21. novembrim, tad gaidīsim līdz Jāņiem?” vaicāja Saeimas sekretārs Andrejs Klementjevs (S).

Nedaudz pasūkstījušies, deputāti gan beigās atbalstīja jauno konservatīvo ieceri. Parlamenta priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) nav sajūsmā, ka Saeima teju pusmēnesi būs dīkstāvē.

“Es vēlētos, lai komisijas darbu sāktu daudz agrāk, ja tas būtu iespējams. Tomēr jāņem vērā vairākuma viedoklis un jāatrod kopsaucējs. Ne vienmēr tas ir vienkārši,” teica Mūrniece.

Deputātu kandidatūras darbam parlamenta komisijās jāpiesaka līdz 15. novembrim, savukārt Saeima tās vēlēs 20. novembrī. Jāpiebilst, ka par šo nosacīto dīkstāves periodu deputāti algas saņems.

1 komentārs