Saeimā kaunina “Saskaņu”, lemjot par Otrā pasaules kara veterāniem

5 komentāri

Nokaitētā gaisotnē Saeima atbalstījusi ieceri kara veterāniem piešķirt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu, lai novērtētu to Latvijas pilsoņu nopelnus, kuri ir piedalījušie bruņotā cīņā pret PSRS un nacistiskās Vācijas spēkiem.

Ieviešot Otrā pasaules kara dalībnieka statusu, plānots nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret kara veterāniem neatkarīgi no viņu piederības kādai no karojošajām pusēm, tādā veidā veicinot sabiedrības saliedētību. Taču Saeimas debates atklāja, cik tālu likums ir no šā mērķa sasniegšanas.

Kategoriski pret veterāna statusa piešķiršanas paredzēto kārtību iebilst partija “Saskaņa”. Kā norāda tās pārstāvji, likums liegs iespēju iegūt kara dalībnieka statusu 90% Sarkanās armijas veterānu, kuri dzīvo Latvijā, jo viņi ir nepilsoņi.

Igors Pimenovs

Igors Pimenovs
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

Uz šiem pamatiem uzbūvēts likumprojekts atsakās nosaukt par Otrā pasaules kara dalībniekiem karavīrus, kuri karā uzvarēja. Tas ir spļāviens viņu sejās. Tas padara likumu par izaicinoši politiski angažētu un aizvainojošu.

Šie izteikumi izsauca asu pretreakciju. “Igor! Cik var slavināt Padomju Savienību un mēģināt nepilsoņus padarīt par labajiem tēliem iepretim Latvijas pilsoņiem,” no Saeimas tribīnes sacīja Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava. “Saskaņas” deputātu nostāja bija aizskārusi arī citu partiju pārstāvjus.

Valdis Kalnozols

Valdis Kalnozols
Saeimas deputāts, ZZS

Pimenova kungs! Kurš atvainosies manai mātei, ka viņa izauga bez tēva? Par to, ka Padomju karaspēks izsūtīja viņu. Starp citu, viņu izsūtīja tikai tāpēc, ka viņš ir bijis Zemnieku savienības biedrs. Iedomājieties, par to, ka viņš ir bijis Zemnieku savienības biedrs, Oskaru Kalnozolu izsūtīja no Latvijas. Man māte izauga bez tēva. Kaunieties!

Pretrunīgi tiek vērtēts arī tas, ka veterāni saņems vien piemiņas krūšu nozīmi, jo likums neparedz piešķirt ne papildu sociālās garantijas, ne pabalstus.

Ilmārs Latkovskis

Ilmārs Latkovskis
Saeimas deputāts

Šie vecie vīri tagad ir grupa 90+ gadi un ikmēneša pabalsta vietā, kas ir? Ir nozīmīte.

Savukārt likuma autori norāda, ka jautājumi par sociālo palīdzību kara dalībniekiem un citām iedzīvotāju kategorijām ir jārisina ar citu likumu palīdzību.

Ritvars Jansons

Ritvars Jansons
Saeimas deputāts, VL-TB/LNNK

Šis ir upuru likums, nevis sociālās palīdzības likums.

Par spīti dažādiem iebildumiem, ar balsu vairākumu likums tika pieņemts otrajā lasījumā. Plānots, ka tas stāsies spēkā 2018. gada februārī. Bet vispirms par likumu vēl būs jābalso galīgajā lasījumā.

5 komentāri