Saeimā izveido parlamentāro izmeklēšanas komisiju OIK pētīšanai

7 komentāri

13. Saeimas deputāti izveidojuši savu pirmo parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Pusgada laikā deputāti plāno izvērtēt obligātās iepirkuma komponentes jeb daudz kritizētās OIK ieviešanu un dažādus ar tās piemērošanu saistītus jautājumus.

Par parlamentārās komisijas izveidi nobalsoja gan opozīcijas, gan koalīcijas deputāti.

Pieprasījums par OIK izmeklēšanas komisijas izveidi nāca no “Saskaņas”, ZZS un “KPV LV” deputātiem. Šajā Saeimas sasaukumā šī būs pirmā izmeklēšanas komisija, un tajā būs jāvērtē dažādi ar OIK ieviešanu un elektroenerģijas subsidēšanu saistīti jautājumi, tostarp amatpersonu lēmumi, ietekme uz Latvijas iedzīvotāju maksātspēju un tiesībsargājošo iestāžu rīcība.

“Tur būs arī jautājums par kontroles mehānismiem, kāpēc kaut kas tāds bija iespējams, kāpēc tas bija nekontrolēts. Un ne mazāk būtiska ir pēdējā sadaļa, ko ir darījušas tiesībsargājošās institūcijas, kurām vajadzēja šo visu redzēt un vajadzēja rīkoties,” uzsver Saeimas deputāts Didzis Šmits (KPV LV).

Daži politiķi kritizēja valdību un Ekonomikas ministriju (EM), ka tā arī nav izpildīts gada sākumā pieņemtais Saeimas lēmums par OIK likvidēšanu.

“Es ceru, ka tās partijas, kas ir Saeimā un kas vēlētājiem ar putām uz lūpām solīja, ka tiks galā ar šo afēru, izmeklēs, ieviesīs taisnību, atbildēs par šiem solījumiem un to arī izdarīs. Un nāks uz šo komisiju strādāt tieši ar šādu mērķi, nevis, lai piesegtu šo afēru,” komentē Saeimas deputāts Ivars Zariņš (S).

“Komisijas izveidošana ir skriešana ratiem pa priekšu, jo Kariņa valdības viena no prioritātēm ir OIK atcelšana, bet to nevar izdarīt ātri,” piebilst Saeimas deputāts Mārtiņš Šteins (AP).

Kritiku no kolēģiem saņēma bijušais premjerministrs Māris Kučinskis, kurš tagad kā Saeimas deputāts parakstījis pieprasījumu par komisijas izveidi, bet savas valdības laikā šim jautājumam neesot veltījis pietiekamu uzmanību. Beigu beigās, atbalstu parlamentārās izmeklēšanas komisijai pauda visas Saeimas partijas. Vēl gan būs jālemj par komisijas sastāvu.