Saeima konceptuāli atbalsta jauna Saulkrastu novada izveidi; pret to gan iebilst citas vietvaras

11 komentāri

Tikko kā pārzīmētajā Latvijas kartē varētu tapt jauna pašvaldība – Saulkrastu novads. Tā izveidošanai gan nāktos dalīt Limbažu novadu, atņemot tam nozīmīgas teritorijas.

Otrdien diskusijas par Pierīgas robežu grozīšanu Saeimā raisīja tik lielu interesentu skaitu, ka vietas nepietika gandrīz vienā no lielākajām parlamenta komisiju sēžu zālēm.

Tomēr mēģinājumi grozīt reģionālās attīstības ministrijas piedāvāto Pierīgas karti lielākoties bija neveiksmīgi. Deputāti neatbalstīja Baldones novada vēlmi apvienoties ar Iecavu un Vecumnieku pagastu, tā vietā Baldone tika pievienota Ķekavas novadam.

Ikšķile līdz šim visasāk nostājās pret reformu. Sākotnēji tā nevēlējās grozīt robežas, tomēr beigās bija gatava apvienoties ar Salaspili. Šodien tādu nostāju pauda ne vien novada vadība, bet arī iedzīvotāji.

Tomēr deputāti lēma, ka Salaspils paliks viena. Nemainīgas paliks arī ministrijas piedāvātās jaunveidojamā Ulbrokas novada robežas, tajās iekļaujot Stopiņus, Garkalni, Ropažus un Vangažu pilsētu. Vienīgās izmaiņas Pierīgā varētu būt daudz lielākais Saulkrastu novads, kas saskaņā ar Nacionālās apvienības (NA) priekšlikumu taptu, tam pievienojot Sēju, Skulti, Vidrižus un Lēdurgu. Par to gan izbrīnu izrādīja citu novadu vadības.

“Pat pēdējā iedzīvotāju sapulcē 18. decembrī pirms Ziemassvētkiem nevienā vārdā ministrijas pārstāvji ar iedzīvotājiem nerunāja par šādu jaunu scenāriju,” norādīja Sējas novada domes priekšsēdētājs Guntis Liepiņš (Tēvzeme).

Tomēr vislielākie zaudētāji no jaunā Saulkrastu novada būtu Limbaži, kuri zaudētu Skulti un Vidrižus.

“Es līdz šim domāju, ka tikai totalitāras valstis var paņemt teritoriju, tā mierīgi savākt. Otrā pasaules kara laikā Abrene tika paņemta, Krimu savāca, tagad sanāk, ka mūsu pašu pagastu mierīgi pa kluso paņem,” sēdē pauda Limbažu novada domes deputāts Māris Beļaunieks (JKP).

“Apdalīti” būtu arī Ādaži, kuriem pēc reformas tiktu pievienota Carnikava, bet pārējais paliktu Saulkrastiem.

Deputāti konceptuāli atbalstīja jaunā Saulkrastu novada izveidi, tomēr gala lēmums par jaunajā kartē, iespējams, jau 40. vietvaru vēl tiks pieņemts pēc konsultācijām ar iesaistītajām pašvaldībām.

11 komentāri