Komentāri

Gandrīz tikpat neatņemama tradīcija kā Ziemassvētku svinēšana decembrī ir partijas Saskaņa likumprojekta vētīšana Saeimā, ar kuru par brīvdienu Latvijā tiek lūgts atzīt 7. janvāri – datumu, kad Ziemassvētkus svin pareizticīgo baznīca Krievijā un Armēnijā. Jaunā Saeima spērusi pirmo soli pretī pareizticīgo Ziemassvētku atzīšanai par brīvdienu. Šodien ar visai pārliecinošu balsu pārsvaru likumprojekts tika atbalstīts.

Ko potenciālajā brīvdienā darīt vairāk nekā pusotram miljonam iedzīvotāju, kuri pieder citai konfesijai vai dievam  netic, iniciatīvas atbalstītāji nevarēja atbildēt. Tāpat kā nosaukt summu, cik tā izmaksātu Latvijas ekonomikai.

Saskaņa norāda, ka tas būtu solis sabiedrības saliedētības virzienā. Tikmēr oponenti no Nacionālās apvienības uzsver, ka ne visas pareizticīgo baznīcas svin Ziemassvētkus 7. janvārī – šis datums esot saistāms tieši ar Krievijas baznīcas ietekmi un padomju mantojumu.

Saeimas vairākums tomēr atbalstīja priekšlikuma nodošanu izskatīšanai komisijās. Par to balsoja ne tikai Saskaņa, bet arī Zaļo un zemnieku savienība, No sirds Latvijai, kā arī atsevišķi Latvijas Reģionu apvienības un Vienotības deputāti. Vairumam frakciju bija noteikts brīvais balsojums.

Savulaik ideoloģisku iemeslu dēļ Saeima vairākkārt noraidīja Sieviešu dienas 8. martā noteikšanu par atzīmējamu dienu. Taču 2008. gadā to tomēr izdevās izdarīt. Šoreiz līdzīgi varētu notikt ar pareizticīgo Ziemassvētkiem.

Tomēr atbildīgās Saeimas komisijas vadītāja, Nacionālās apvienības pārstāve Inese Laizāne norāda, ka līdz gada beigām šis likumprojekts noteikti netiks skatīts. Tāpēc vismaz nākamais 7. janvāris, visticamāk, vēl nebūs brīvdiena.

Brīvdienai pareizticīgo un vecticībnieku Ziemassvētkos jābūt brīvprātīgai izvēlei, nevis valsts noteiktai svētku dienai, tā uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa skaidroja, ka Latvijā ir dažādas reliģiskās konfesijas, tomēr augsto izmaksu dēļ nav iespējams visus šo konfesiju svētkus iekļaut likumā Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām.

LDDK jau iepriekš ir iestājusies pret ierosinājumu noteikt pareizticīgo un vecticībnieku Ziemassvētkus, 7. janvāri, par oficiālu svētku dienu, pamatojot savu viedokli ar lielām izmaksām, kuras valstij sagādā katra papildu brīvdiena.

“Esošās ekonomiskās situācijas apstākļos, kad Latvijas mērķis ir “ekonomiskais izrāviens”, katra papildu brīvdiena, kas par 5% mēnesī vai 0,4% gadā palielina kapitāla dīkstāvi, attālina mūs no izvirzītā mērķa,” akcentēja LDDK vadītāja.

Viņa piebilda, ka likums jau patlaban paredz risinājumu šādām un līdzīgām situācijām – Darba likuma 133. panta piektajā daļā ir noteikts, – ja darbinieks savas reliģiskās pārliecības vai citu pamatotu iemeslu dēļ nevar ierasties darbā, šī diena tiek uzskatīta par darbinieka ikgadējā atvaļinājuma dienu vai, vienojoties ar darba devēju, tā tiek atstrādāta citā laikā.

Lasi vēl