Saeima apņemas stingrāk kontrolēt OIK subsīdiju saņēmējus

7 komentāri

Saeima ceturtdien pieņēmusi jaunu likumu, kas ļaus bēdīgi slavenās OIK subsīdiju saņēmējus kontrolēt stingrāk. To sola Ekonomikas ministrija (EM), akcentējot, ka vajadzētu sarukt iedzīvotāju rēķiniem. Opozīcija par izvēlēto risinājumu gan ir skeptiska.

Pēdējos gados Saeimā reti kuras diskusijas izvēršas tik kaismīgas un ilgas, cik tās, kas saistīts ar elektroenerģijas OIK jeb dāsnajām subsīdijām, ko Latvijas patērētāji maksā konkrētiem elektroenerģijas ražotājiem.

Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumu, kas paredz stingrāk kontrolēt OIK subsīdiju saņēmēju, izskatīšana atbildīgajā Saeimas komisijā prasīja aptuveni 15 sēdes. Kā skaidro likumprojekta autori, ilgu laiku tik apjomīga, simtos miljonu eiro ik gadu mērojama valsts kompensāciju piešķiršanas sistēma būtībā bijusi bez uzraudzības. Tagad tas mainīšoties – iespējamā pārkompensācija un negodprātīgie enerģijas ražotāji tikšot izskausti, savukārt nepamatoti izmaksāto valsts atbalstu varēšot atprasīt.

Kontrolēs būs jāpārbauda ražošanas staciju aprīkojums, darbības atbilstība nosacījumiem, pārkāpumu gadījumā subsīdijas varēšot atcelt. Tomēr liela daļa praktiskā izpildījumā būšot Ministru kabineta ziņā. Pret to iebilda opozīcija, kas uzskata, ka tādējādi valdība izšķirsies par pārāk maigu regulējumu. Attiecīgi kontroles normas būtu jāiestrādā jau likumā.

Ceturtdien teju trīs stundas opozicionārs Ivars Zariņš vienlaikus no tribīnes gan ziņoja par šo likumprojektu, gan aizstāvēja desmitiem savu priekšlikumu, ko atbildīgā komisija bija noraidījusi. Koalīcija gan palika pie sava.

“Pēc būtības likumprojekts šādā redakcijā nevis novērsīs OIK afēras tālāko īstenošanu, kas bija šā likumprojekta mērķis, bet gan dod iespēju radīt šai afērai jaunu piesegu. Tas radīs tālākas tiesiskas sekas un daudzu miljonu zaudējumus Latvija tautsaimniecībai,” sacīja Saeimas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”).

Tam gan nepiekrita koalīcija: “Ministru kabineta noteikumi ir daudz elastīgāks un labāks rīks, kā īstenot tos mērķus, par kuriem Zariņa kungs runā. Iestrādājot šīs lietas likumā, mēs paši sev sasienam rokas,” uzskata Saeimas “KPV LV” frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs.

“Jau šobrīd sākās klātienes pārbaudes. Iepriekšējos gados šīs klātienes pārbaudes bija skaitāmas principā uz abu roku pirkstiem. Šobrīd jau šo skaitli mēs pārspējam. Līdz ar to efektīvs kontroles mehānisms ir tas ceļš, kā mēs samazināsim rēķinus,” norādīja EM parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis (KPV LV).

Paralēli darbam pie nepieciešamo noteikumu pieņemšanas Ekonomikas ministrija turpināšot izstrādāt piedāvājumu OIK atcelšanai vispār no 2021. gada. Iepriekš šis “KPV LV” priekšvēlēšanu solījums gan netika vainagojies panākumiem.
7 komentāri