Šadurskis par sportistu prēmēšanu: Izcilības latiņa ir jāpaceļ augstāk

1 komentārs

Par uzvaru Francijas atklātajā čempionātā tenisistei Aļonai Ostapenko valsts maksās 28,4 tūkstošu eiro prēmiju. Naudas balvu saņems arī viņas trenere. Tā trešdien nolēma Nacionālā sporta padome, bet galavārds vēl būs jāsaka valdībai. Aļonas Ostapenko triumfs Parīzē vienlaikus aktualizējis jautājumu par to, vai no valsts budžeta prēmijas ir jāmaksā arī profesionālajiem sportistiem.

Pateicoties uzvarai Parīzē, Aļona Ostapenko ir nopelnījusi divus miljonus eiro. Un viņas gadījumā valdības noteikumi par kārtību, kādā piešķiramas naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā, nemaz neparedz maksāt prēmiju no valsts budžeta.

Par sporta nozari atbildīgais izglītības ministrs Kārlis Šadurskis skaidro, ka tāpēc nācies meklēt citu pamatojumu, lai valsts sportistei tomēr varētu pateikties arī materiāli.

Kārlis Šadurskis

Kārlis Šadurskis
izglītības ministrs, “Vienotība”

Mēs nevienu lēmumu nepieņemam pretrunā ar valdības noteikumiem. Bet, tā kā valdības izdotie noteikumi paredz standarta situācijas – tie, kas ir olimpiskie sporta veidi, un tur ir stingra kārtība, – tad šobrīd šī lēmuma, teiksim, tāds saturiskais pamats visdrīzāk būtu minams valsts tēla spodrināšana, valsts prestiža celšana.

Ministrs ir pārliecināts, ka noteikumos turpmāk ir jāparedz arī nestandarta situācijas. Tāpēc tiek gatavotas izmaiņas, lai ieviestu regulējumu, kā prēmijas piešķiramas arī tādiem profesionālajiem sportistiem kā Aļonai Ostapenko vai bokserim Mairim Briedim. Par izmaiņām noteikumos iestājas arī Sporta federāciju padome.

Einars Fogelis

Einars Fogelis
Sporta federāciju padomes prezidents

Jā, noteikti, jo šī diskusija jau uzsākās pirms aptuveni gada. Un absolūti mēs šobrīd atbalstām ministrijas iniciatīvu, kura ir pie šī darba ķērusies. Es ceru, ka būs pozitīvs rezultāts jau tuvākajā laikā.

Noteikumos plānotas arī citas izmaiņas. Tās nepieciešamas, lai risinātu gadījumus, kad sasniegumi sportā ir izcili, bet prēmijas – niecīgas, jo tiek sadalītas arī treneriem un atbalsta personālam.

Ministrs to iecerējis mainīt, paredzot stingrākus kritērijus prēmijas saņemšanai. Tādējādi tiktu sašaurināts prēmējamo sportistu loks, kas savukārt ļautu palielināt naudas balvu apmēru, skaidro Kārlis Šadurskis.

Kārlis Šadurskis

Kārlis Šadurskis
izglītības ministrs, “Vienotība”

Kaut kur ir jānovelk robeža, kur sākas šī izcilība. Jo vienu otru reizi, man tā izvērtējot subjektīvi, šķiet – izcils sasniegums sportā ir tad, ja par to runā visa sabiedrība vismaz nedēļu vai ilgāk. Bet, ja tas ir notikums, kas pēc ranga kvalificējas, kādreiz ir grūti runāt par izcilību. Man šķiet, ka mums ir jāpaceļ izcilības latiņa augstāk. Un savukārt tad ir jāpalielina šīs naudas balvas.

Ar izmaiņām noteikumos par izcilu sportistu prēmēšanu, Izglītības ministrija plāno iepazīstināt jūlijā.

1 komentārs