“Sācies teju vai īres cenu lapkritis”; Covid-19 radītā krīze ietekmē nekustamā īpašuma tirgu

12 komentāri

Koronavīruss ir tik jaudīgs, ka spējis ietekmēt pat nekustamo īpašumu tirgu Latvijā. Zaudējot darbu vai samazinoties algai, vai vienkārši bažās par ekonomikas lejupslīdi, daļa cilvēku atsakās no plāniem iegādāties mājokli. Izmaiņas arī īres tirgū. Galvenokārt Rīgā.

Nekustamo īpašumu eksperti skaidro, – tie ir reiz tūristiem izīrētie “airbnb” un “booking.com” apartamenti. Tā kā nav arī vairs ārvalstu speciālistu un studentu, arī šie simtiem dzīvokļu tiek piedāvāti īrei Latvijas vietējiem iedzīvotājiem.

“Brīdis, kad vienā īsā laika periodā tirgū nonāk liels piedāvājums, protams, rada cenu korekciju, un cenas ir samazinājušās konkrētajā segmentā. Vēlreiz uzsvars – tas ir tuvais centrs un vecpilsēta. Tas nav skāris tālo centru, tas nav skāris ekskluzīvo dzīvokļu segmentu, tas nav skāris mikrorajonus,” skaidro ”Latio”nekustamo īpašumu īres darījumu vadītājs Ģirts Krūmiņš.

Cenu straujais kritums parāda, cik ļoti “airbnb” un “booking.com” bija iespaidojis īres tirgu. Taču ir arī daļa dzīvokļu īpašnieku visos segmentos, kas tagad, apzinoties grūto ekonomisko situāciju, saviem jau esošajiem ilgtermiņa īrniekiem samazina īres maksu.

“Dažos gadījumos pilnībā atceļ īres cenas, lai tikai īrnieki paliktu iekšā. Kā arī daudzi piekrīt cenu samazinājumam par 20 vai 30 procentiem, jo šobrīd lētāk noteikti ir iedot cenas atlaidi nekā meklēt jaunus īrniekus,” stāsta ”Arco Real Estate” īres nodaļas nekustamo īpašumu aģents Mārtiņš Miezītis.

Īres cenu straujais kritums nozīmē, ka sākusies īrnieku migrācija. Proti, cilvēki, kas zaudējuši darbu, samazināta alga, darbavietā palielinās neskaidrība par nākotni vai piesardzības dēļ vienkārši cenšas ietaupīt naudu, šobrīd pamet dārgos īres apartamentus un pārceļas uz lētākiem dzīvokļiem.

“Tādu diemžēl ir ļoti daudz, un katru nedēļu tādu kļūst arvien vairāk un vairāk. Sākumā daudzi cerēja uz pabalstiem, daudzi cerēja, ka saglabās darbu,” norāda Mārtiņš Miezītis.

Ietekmēts ir ne tikai īres tirgus, bet arī mājokļu pirkšana un pārdošana. Ekonomikas lejupslīde, bezdarba palielināšanās un algu samazināšana ir riski, kāpēc komercbankas tagad ļoti skrupulozi tagad izvērtē, kam dot un kam nedot nekustamā īpašuma kredītu. Tiek prognozēts, ka arī mājokļu pārdošanas cenas tuvākajā laikā kritīsies.