Sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem būs jāiepērk noteikts skaits “tīru” transportlīdzekļu

0 Komentāru
Sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem būs jāiepērk noteikts skaits “tīru” transportlīdzekļu
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likumu grozījumus, kas nosaka, ka sabiedrisko pakalpojumu sniedzējam katrā autotransporta līdzekļu iepirkumā un noteiktos pakalpojumu līgumos būs jānodrošina noteikts procents “tīru” transportlīdzekļu.

Kā aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā, izmaiņu mērķis ir veicināt pieprasījumu pēc tīriem transportlīdzekļiem, atbalstot šādu auto tirgus izplatību visā Eiropas Savienībā (ES). Līdz ar grozījumiem tiks ieviesta virkne ES prasību, pieņemto izmaiņu anotācijā norādījuši to autori.

Likumā definēts gan lielas noslodzes bezemesiju autotransporta līdzeklis, gan tīrs transportlīdzeklis. Tostarp par tīru transportlīdzekli noteikts konkrētas kategorijas auto, kura maksimālās izpūtēja emisijas ir mazākas nekā 50 oglekļa dioksīda gramiem kilometrā. Tāpat tie būs elektrotransportlīdzekļi vai autotransports, kas darbināms ar alternatīvajām degvielām.

Likumā arī noteikts, ka no 2026.gada 1.janvāra par tīru autotransportu uzskatīs noteiktas kategorijas auto, kura izpūtēja emisijas būs nulle oglekļa dioksīda grami kilometros.

Savukārt pilsētas autobusiem kā papildu nosacījums noteikts, ka pusei no ES prasībās noteiktā mērķa jābūt izpildītai, iepērkot bezemisiju autobusus.

Pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem, Latvijā pērn reģistrēti 680 transportlīdzekļi, kuru degvielas veids ir tikai elektrība. No tiem 14 ir kravas transportlīdzekļi, 658 vieglie auto un astoņi autobusi. Kopš pagājušā gada janvāra kopējais elektromobiļu skaita pieaugums ir 56%.

Attiecīgie grozījumi šodien tika pieņemti Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā un Publisko iepirkumu likumā.

0 Komentāru