1 komentārs

Piektdien bija paredzēts ievēlēt Sabiedrības integrācijas fonda padomes vadītāju. Tā ir būtiska iestāde, kas sadala lielu finansējumu gana daudz dažādiem projektiem.

Padomes vadītāja amats pēdējās nedēļās izpelnījās plašu uzmanību, jo ambīcijas to ieņemt pauda premjerministra padomnieks, Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks. Tomēr piektdien amats tā arī palika neaizņemts. Visvairāk balsu saņēma Nacionālo apvienību pārstāvošais kultūras ministrs Nauris Puntulis, tomēr ievēlēšanai ar tām nepietika. Balsojumu, iespējams, izšķīra labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV), kura sēdi nokavēja.

Jaunajā fonda padomē darbojas pieci ministri, četri NVO un viens premjerministra pārstāvis. Sēdi vadīja līdzšinējais padomes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS), kurš lūdza padomes locekļus pagaidīt, kamēr ieradīsies labklājības ministre Petraviča. Viņa gan kavējās ilgi, un sanākušie sāka jaunā vadītāja vēlēšanu procedūru, Petraviču nesagaidot. Viņa ieradās, kad vēlēšanas jau bija noslēgušās.

Nevalstisko organizāciju pārstāve Jolanta Eihentāle sēdes sākumā izvirzīja jautājumu, vai visi, kuri varētu tikt ievēlēti par vadītāju, ir saņēmuši atzinumi par interešu konflikta neesamību.

“Padome faktiski realizē pārraudzību, jo izpildes funkciju veic sekretariāts, tāpēc šeit pēc definīcijas nevarētu būt interešu konflikts attiecībā uz valdības pārstāvjiem. Savukārt, ja velkam zināmas paralēles, tad drīzāk var teikt, kā varētu NVO pārstāvis vadīt institūciju, kura sadala naudu NVO?” vaicāja Parādnieks.

Tomēr Valsts kancelejas direktors sacīja, ka likumiski nav pamats runāt par interešu konfliktu: “Gribētu izvirzīt SIF priekšsēdētāja amatam Naura Puntuļa kandidatūru. Kultūras ministrija ir arī tā, kas visvairāk iesaka programmas caur Sabiedrības integrācijas fondu. Manā izpratnē, būtu loģiski, ja Sabiedrības integrācijas fondu vadītu pārstāvis no valdības.”

Eihentāle nevalstisko organizāciju vārdā izvirzīja Ineses Siliņas kandidatūru. Viņa uzslavēja Siliņas lielo pieredzi un sadarbības spējas.

“Laiks, kad viens konkrēts cilvēks vada konkrētus procesus, sen ir aiz muguras. Šobrīd mēs visi procesus vadām kolektīvi, un es būšu vienīgi tas cilvēks, kurš par šo procesu vadīšanu – veiksmīgu vai neveiksmīgu – atbildēs ar savu parakstu,” teic Puntulis.

Siliņa piekrita Puntulim, ka SIF vadītājs fondu nevadīs vienpersoniski, tāpēc ievēlēšana par vadītāju ir simbolisks žests. Viņasprāt, vadītājam ir jābūt tam, kas spēs attīstīt pilsoniskās sabiedrības iesaisti, kvalitatīvu un pēc būtības lēmuma pieņemšanā. “Mans un mūsu NVO padomes locekļu viedoklis ir, ka ārkārtīgi svarīgs demokrātiskas valsts attīstībā signāls, ka Sabiedrības integrācijas fonda padomi vada NVO pārstāvis.”

Pirmajā balsošanas kārtā sešas balsis bija par Puntuli, bet trīs par Siliņu. Pēc nolikuma Sabiedrības integrācijas fonda vadītājs tiek ievēlēts ar septiņām balsīm, tāpēc nepieciešams bija otrās kārtas balsojums, kurā tika vēlēts “par”, “pret” vai “atturas” par pirmās kārtas balsu līderi, kurš šajā gadījumā bija Puntulis.

Sēdi turpināja ar citiem dienaskārtības jautājumiem, bet par jauno Sabiedrības integrācijas fonda padomes vadītāju atkārtoti plānots balsot nākamajā sēdē, kas būs ne agrāk par divām nedēļām.