Sabiedrībai līdz šim vēl nezināms pazemes bunkurs Gaiļezera slimnīcā

1 komentārs
Sabiedrībai līdz šim vēl nezināms pazemes bunkurs Gaiļezera slimnīcā
FOTO: Uldis Āboliņš, LNT Ziņas

Gaiļezera slimnīcas pagrabā ir pazemes slimnīca, par kuras eksistenci līdz pat 2008. gadam zināja tikai retais. Šo pazemes bunkuru, kas salīdzinot ar citiem no padomju laikiem mantotajiem bunkuriem, ir labā stāvoklī un tajā darbojas pat tur esošais dīzeļģenerators, slimnīca izmanto arhīva dokumentu glabāšanai.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gaiļezers pagraba ejās un tuneļos var viegli apmaldīties. Taču Padomju laika norādes aizved pie noslēpumainiem vārtiem

Līdz pat 2008 .gada valdības lēmumam atslepenot, tikai retais Gaiļezera slimnīcas ārsts zināja, ka kara apstākļos daļu pacientu varētu evakuēt ārstēšanai pazemē.

25 centimetrus biezas metāla durvis ved uz Latvijā vienīgo pazemes bunkura slimnīcu. Durvis spētu izturēt jebkuru triecienu. Ja telpas būtu labi uzturētas, tā būtu pilnībā funkcionējoša slimnīca, gan ar operāciju bloku, gan, protams, pacientu gultām. Un tas viss trīs metrus zem zemes.

Operāciju zāles, pirms operāciju sagatavošanas telpas, pēcoperāciju telpas, kā arī manipulāciju telpas, protams, arī bija vadības telpa, kura bija nodrošināta ar visiem sakariem, pat bija tiešie sakari ar Maskavu.

Autonoma ventilācija, siltumapgāde, dīzeļģenerators elektroapgādei, kanalizācija un ūdens cisternas – pazemes slimnīca pat ar atsevišķu morgu bija spējīga noturēties pret naidnieka uzbrukumiem divas nedēļas.

”Staigājot pa pazemes slimnīcas tumšajām telpām, pārņem neomulīga sajūta, šobrīd gan šeit ir izvietotas slimnīcas nevajadzīgās mantas, bet šeit sākotnēji bija iecerēts, ka varētu gulēt līdz pat 70 pacientu divstāvu gultās. Kopumā slimnīcas pazemes bunkurs varētu uzņemt līdz pat 320 slimnieku,” stāsta LNT Ziņu žurnālists Uldis Āboliņš.

Salīdzinot ar citiem no Padomju Savienības mantotajiem pazemes bunkuriem, zem Gaiļezera slimnīcas esošais ir ļoti labā stāvoklī un pat dīzeļģenerators joprojām darbojas. Taču slimnīcas vadība negatavojas X-stundai un pat teorētiski neplāno kaut vienu operācijas bloku tur izvietot. Tā vietā slimnīca šeit ierīkojusi medicīnas dokumentu arhīvu.

Bijušais Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vadītājs Aivars Straume bija klāt pie 1998.gada lēmuma valstij atteikties no pilnīgi visu Padomju Savienības pazemes bunkuru uzturēšanas.

Tā kā militāro apdraudējumu Latvijai tolaik nesaskatīja, valsts atdeva lielu daļu bunkuru privātīpašnieku rokās, bet daļa pamesta bojā ejai. Civilās aizsardzības plānā šobrīd nav nevienas pazemes patvertnes cilvēku evakuēšanai.

1 komentārs