ZVA: Atbilstoši pašreizējiem pierādījumiem pilnībā vakcinētajiem nevajag steidzami ievadīt Covid-19 vakcīnu papilddevu

1 komentārs
ZVA: Atbilstoši pašreizējiem pierādījumiem pilnībā vakcinētajiem nevajag steidzami ievadīt Covid-19 vakcīnu papilddevu
REUTERS/SCANPIX

Pamatojoties uz Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra (ECDC) sniegto tehnisko ziņojumu, pašreiz pieejamie pierādījumi liecina, ka pilnībā vakcinētām personām vispārējā populācijā nav nepieciešama steidzama Covid-19 vakcīnu pastiprinošo devu ievade, norāda Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

ZVA vērš uzmanību, ka ECDC tehniskajā ziņojumā minēts, ka primārās vakcinācijas ietvaros apsverama papildu devu ievade personām ar būtiski novājinātu imūnās sistēmas darbību.

Lasi vēl: Valdība apspriedīs iespēju Covid-19 papildu poti nodrošināt jebkurai personai

“Pierādījumi par vakcīnu efektivitāti un sniegtās aizsardzības ilgumu liecina, ka visas ES/EEZ reģistrētās vakcīnas pašreiz uzrāda augstu aizsardzības līmeni pret Covid-19 izraisītu hospitalizāciju, smagu slimības gaitu un nāvi, tomēr šobrīd aptuveni trešdaļa pieaugušo virs 18 gadu vecuma ES/EEZ valstīs nav pilnībā vakcinēti,” atgādina ZVA.

Tajā norāda, – ņemot to vērā, prioritāri jāvakcinē visas vakcinācijai atbilstošās personas, kuras vēl nav pabeigušas ieteikto vakcinācijas kursu. Papildus centieniem nodrošināt vakcināciju ir būtiski turpināt ievērot drošības pasākumus, piemēram, fizisko distancēšanos, roku un respiratoro higiēnu un sejas masku lietošanu pēc nepieciešamības, it sevišķi augsta inficēšanās riska apstākļos, kā ilgtermiņa aprūpes iestādēs vai slimnīcu nodaļās, kurās atrodas pacienti ar augstu Covid‑19 smagas norises risku.

Tāpat ir būtiski saprast atšķirību starp pastiprinošām vakcīnas devām personām ar normālu imūnās sistēmas darbību un papildu devām personām ar novājinātu imūnās sistēmas darbību. “Daži pētījumi liecina, ka papildu vakcīnas deva var uzlabot imūnās sistēmas atbildes reakciju imūnkompromitētām personām, piemēram, pēc orgānu transplantācijas, ar nomāktu sākotnējo atbildes reakciju pret vakcināciju. Šādos gadījumos jau pašlaik apsverama papildu devas ievade. Piesardzības nolūkā apsverama arī papildu devu ievade gados vecākām personām ar paaugstinātu saslimšanas risku, it sevišķi slēgta tipa ilgtermiņa aprūpes iestāžu iemītniekiem,” uzsver ZVA.

EZA pašlaik izvērtē datus par vakcīnas papildu devām un pieņems lēmumu, vai nepieciešamas izmaiņas produktu informācijā. EZA izvērtēs arī datus par pastiprinošajām devām, informē ZVA.

Vienlaikus tajā norāda – kamēr EZA veic attiecīgo datu izvērtēšanu, ES dalībvalstis var apsvērt sagatavošanās pasākumus vakcīnu pastiprinošo un papildu devu ievadei.

Par padomu sniegšanu vakcinācijas īstenošanai joprojām ir atbildīgas nacionālās tehniskās imunizācijas padomes (NITAG), kuras vada vakcinācijas kampaņas katrā ES dalībvalstī. Tās atrodas optimālā pozīcijā, lai ņemtu vērā vietējos apstākļus, tostarp vīrusa izplatību, it īpaši augsta riska vīrusa variantu izplatību, vakcīnu pieejamību un nacionālo veselības aprūpes sistēmu kapacitāti.

ECDC atjauninās savu tehnisko ziņojumu, turpinot sadarboties ar EZA, lai apkopotu un izvērtētu datus, kas pieejami par vakcīnu pastiprinošajām un papildu devām. Turpinās arī vakcīnu efektivitātes datu un izlaušanās infekciju gadījumu uzraudzība, it sevišķi augstam Covid-19 smagas norises riskam pakļautās cilvēku grupās un slēgtos apstākļos dzīvojošās cilvēku grupās. Tikmēr ES dalībvalstīm jābūt gatavām pēc nepieciešamības pielāgot savas vakcinācijas programmas gadījumā, ja vienā vai vairākās sabiedrības grupās tiktu konstatēta būtiski samazināta vakcīnu efektivitāte, uzsver ZVA.

Jau ziņots, ka arī Latvijā Imunizācijas valsts padome pieņēma lēmumu rekomendēt papildu devu ievadi personām, kuras pielīdzināmas slimības vai terapijas izraisītas augstas imūnsupresijas pacientiem.

1 komentārs