Žurnālistu asociācija aicina Rīgas domi pārtraukt žurnālistu darba ierobežošanu

1 komentārs

Ar bažām uzņemti jaunie iekšējās kārtības noteikumi Rīgas domē. Tie regulē žurnālistu darbu, nosakot, ka sēžu zālē drīkstēs atrasties tikai fotogrāfi un operatori, bet pārējiem būs jāsēž balkonā.

Lai arī domes vadība apgalvo, ka jaunais regulējums mediju darbu neietekmēs, Latvijas Žurnālistu asociācija tomēr aicina to atcelt.

Jaunie noteikumi paredz, ka turpmāk sēdes fotografēt un filmēt drīkstēs tikai no zāles beigām, bet pārējiem žurnālistiem būs atļauts atrasties tikai sēžu zāles balkonā, lai arī iepriekš viņi drīkstēja atrasties zālē. Regulējums pamatots ar nepieciešamību nodrošināt netraucētu deputātu darbu, taču radušās aizdomas, ka tas pieņemts, lai ierobežotu žurnālistu darbu – sēžot balkonā, apgrūtināta iespēja uzdot deputātiem jautājumus.

“Mums ar katru dienu parādās žurnālisti, kas sevi sauc par žurnālistu. Piemēram, “Čiekurs un Sēne” kompānijas vadītājs viens pats ar kameru nēsājas pa sēžu zāli, pats sevi filmē. Un nevaram saprast, – tā ir interneta tiešraide vai kāda veida žurnālistikas paveids,” saka vicemērs Andris Ameriks (“Gods Kalpot Rīgai”).

Lai arī domes vicemērs apgalvo, ka žurnālisti varēs strādāt tāpat kā līdz šim un darbs netiks ierobežots, Žurnālistu asociācija tomēr aicina jauno kārtību atcelt, uzskatot to par nesaprotamu un lieku. Sevišķi aizdomīgi tie šķiet, ņemot vērā, kā domes vadība pirms vēlēšanām no medijiem vairījās kā no uguns.

“Citādāk tas izskatās, ka domes koalīcija jūt, vienīgais veids, kā varu noturēt, ir piegriezt informāciju. Ceru, ka tā nebūs, jo tomēr četri gadi kopā jāstrādā. Aicinu arī nākotnē, ja ir kādas iniciatīvas par žurnālistu darbu, sākotnēji apspriest ar profesionālajām organizācijām,” saka Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle Nellija Ločmele.

Izskan arī cits viedoklis – jaunā kārtība izstrādāta, lai ierobežotu publicitātes iespējas opozīcijai, kas šajā sasaukumā, rādās, būs raibāka un skaļāka. “Iespējas piedalīties domes sēdēs, kur sagaidāmi dažādi raibi izgājieni, viņi ir mēģinājuši ierobežot, cik lielā mērā šīs runas nonāk publiskajā telpā,” teic politologs Ivars Ījabs. Pēc vēlēšanām līdzšinējā koalīcija Rīgā domē zaudēja septiņus mandātus.

1 komentārs