Žurnālisti noraida VID aicinājumu ziņot par “Panamas dokumentu” personām – “lai iestādes pašas dara savu darbu”

Komentāri

Tā saukto “Panamas dokumentu” liecības par Latvijas pilsoņiem vēl nemaz nav publicētas, bet jau izraisījušas konfliktu starp žurnālistiem un varasiestādēm. Naudas atmazgāšanas apkarošanas dienests aicina šos datus nodot nodokļu inspektoriem, bet žurnālisti atbild – lai iestādes pašas dara savu darbu.

Starp dokumentiem, kas nopludināti no Panamas juridiskās firmas Mossack Fonesca ir arī Latvijas pilsoņu vārdi. Tie ir interesanti, bet ne politiski svarīgi. Ar šādu intriģējošu formulējumu nāca klajā pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica, kas sola datus publicēt ceturtdien. Tas ieintriģējis likumsargus, kuri aicina dokumentus atdot nodokļu inspektoriem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti


Viesturs Burkāns, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks:

Ne tikai vārdus un uzvārdus, bet arī banku nosaukumus un kontu numurus. Mēs nevaram izslēgt, ka nauda ieguldīta godīgi. Bet tas ir jānoskaidro audita rezultātā.

Naudas ieguldīšana ārzonas uzņēmumos pati par sevi nav nekas nelegāls. Slikta tā kļūst tad, ja šādi darījumi tiek izmantoti, piemēram, naudas atmazgāšanai vai lai izvairītos no nodokļiem. Par to var draudēt arī cietums. Tomēr Re:Baltica izpilddirektore Sanita Jemberga izmeklētāju aicinājumu noraida – žurnālistam ir pienākums publicēt to informāciju, kuru uzskata par nozīmīgu, bet ne nodot to tiesībsargājošajām iestādēm. Turklāt ne jau Re:Baltica ir Mossack Fonesca datubāzes turētāja, bet gan starptautisks pētniecisko žurnālistu konsorcijs. Pie tā tad lai arī vēršoties izmeklētāji.

Sanita Jemberga, Pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica izpilddirektore:

Viņiem ir tiesiskās palīdzības lūgumi, viņi var to darīt. Bet es neuzskatu par korektu brīvprātīgi kādam nest dokumentus, ko tu esi ieguvis darba gaitā, turklāt, iespējams, daļa no šiem darījumiem ir apšaubāmi, daļa ir legāli.

Video

Lasi vēl