Zolitūdes traģēdijas tiesas sēde notiks paaugstinātas drošības apstākļos; ieradīsies simtiem cilvēku

0 Komentāru
Zolitūdes traģēdijas tiesas sēde notiks paaugstinātas drošības apstākļos; ieradīsies simtiem cilvēku
LETA

Vērienīgās Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšana Ķīpsalas izstāžu hallē nākamnedēļ sāksies pastiprinātas drošības apstākļos, svētdien vēstīja raidījums LNT Ziņu TOP 10.

Piemēram, Marija zem lielveikala drupām zaudēja tēvu. Kaut arī viņa vēl nespēj sadūšoties paņemt rokās un sākt lasīt otrajā Zolitūdes traģēdijas gadadienā upuru piemiņai izdoto grāmatu, ierasties uz tiesas sēdi viņa ir apņēmības pilna. Šī vēlme ir lielākajai daļai cietušo. Tā kā tiesas sēdē plāno ierasties ļoti daudz cilvēku, tā notiks Ķīpsalas izstāžu zālē un kārtību nodrošinās policija.

Latvijas jaunākā laika vēsturē traģiskākā – Zolitūdes lieta, kas tagad, nedaudz vairāk kā divus gadus pēc notikušā, nonākusi līdz izskatīšanai tiesā, būs arī tehniski sarežģītākā Latvijas tiesu praksē. Tā kā procesa dalībnieku skaits ir milzīgs – teju 500, tiesas sēdes pirmo reizi notiks ārpus ierastās sēžu zāles – Ķīpsalas izstāžu hallē.

“Tiem, kuri ir apsūdzēti, viņiem ir jāredz, cik ir cietušo skaits, ka tie visi ir dzīvi cilvēki, kuriem sāp. Jāredz arī advokātiem, ka tie nav tikai vārdi, uzvārdi sarakstā, ka tie ir dzīvi cilvēki, kam tie bija ģimenes locekļi – vīrs, sieva, dēls, meita, tēvi, mātes,” savu lēmumu doties uz tiesu skaidro Marija.

Cietusī atzīst – kad saņēmusi pavēsti uz tiesas sēdi un “tur ir rakstīts Ķīpsalas izstāžu halle”,  pirmā emocija ir pārsteigums. “Pēc tam jau tīri loģiski un tehniski es saprotu, ka nav citas vietas, kur to cilvēku skaitu savākt kopā,” viņa stāsta.

Nodrošināt atbilstošu telpu bija Tiesu administrācijas pārziņā. Latvijas tiesās nav zāles, kas varētu uzņem tik lielu dalībnieku skaitu.

Zolitūdes traģēdijas krimināllieta ir līdz šim vērienīgākā prāva Latvijas tiesu vēsturē. Lietā ir 263 cietušie, 144 liecinieki, 10 piesaistīti eksperti. Uz apsūdzēto sola sēž deviņas personas. Lietu skatīs koleģiāli trīs tiesneši, un būs arī ceturtais – rezerves tiesnesis.

Foto:

Tiesas dienā par drošību gādās ne viens vien policists, jo pastāvot apdraudējuma riski.

Ints Ķuzis, Valsts policijas priekšnieks: 

Vienkopus ir ļoti daudz cilvēku, iespējamas provokācijas vai, nedod Dievs, kaut kādi terorakti. Kontrolēsim arī priekšmetus, ar ko var nodarīt miesas bojājumus vai kas var būt nozieguma izdarīšanas rīks.

Prāvas dalībniekiem un interesentiem tikšot skenētas somas. Policisti atradīsies arī pašā tiesas sēdes zāle, lai gan neviens no apsūdzētajiem nav rokudzelžos slēgts.

Tiesas sēde otrdien, 8. decembrī, nozīmēta pulksten 10.00 no rīta. Lai izbēgtu no rindām un drūzmēšanās, visi lietas dalībnieki aicināti ierasties laikus – tiesā norāda vismaz stundu ātrāk, policijā min – pat divas stundas iepriekš. Lai nepieļautu provokācijas, notiks pastiprinātas drošības pārbaudes. Jāpiebilst, ka stāvvieta šeit halles priekšā būs pieejama bez maksas.

Vai otrdien Zolitūdes traģēdijas krimināllietu sāks skatīt pēc būtības ar apsūdzības nolasīšanu, grūti prognozējams. Var notikt dažādas aizķeršanās, katram lietas dalībniekam izsakot dažādus lūgumus. Turklāt atliek neierasties kaut vienam no deviņiem apsūdzētajiem – lietas izskatīšana automātiski tiek atlikta.

Tomēr pastāv vēl kāds iemesls, kas prāvas iztiesāšanu var apturēt, tai nesākoties.
Jau lietu saņemot, no krimināllietas izskatīšanas vēlējās atstatīties gan tiesas sastāva priekšsēdētājs Erlens Ernstsons, gan tiesnese Dzintra Zemitāne. Tomēr tiesas priekšsēdētāja viņu attiekšanos atzina par nepamatotu.

Tiesnesis Erstsons esot pazīstams gan ar vienu no apsūdzēto advokātiem, gan vienu no cietušo ģimenēm, arī otra tiesnese ar vienu no traģēdijas upuriem bijusi pazīstama.

Tāpat arī telpas Ķīpsalas izstāžu zālē pagaidām rezervētas vien uz dažām dienām, jo nav izslēgts, ka notiks pārcelšanās uz telpām tiesas namā.

Skaties video:

0 Komentāru