Zolitūdes traģēdijas lietā nopratināti 450 cilvēki, bet nākamā tiesas sēde zem lielas jautājuma zīmes

1 komentārs
Zolitūdes traģēdijas lietā nopratināti 450 cilvēki, bet nākamā tiesas sēde zem lielas jautājuma zīmes
JĀNIS ZVĒRS, TV3 ZIŅAS

Kopš Zolitūdes traģēdijas pagājuši teju seši gadi. Tiesas darbi sākās pirms četriem gadiem, un šī lieta pārvēršas par kārtējo pierādījumu Latvijas tiesu sistēmas gausumam.

Zolitūdes traģēdijas upuru tuvinieki ar plakātiem rokās pirmdienas rītā pulcējās pie Pārdaugavas tiesu nama, lai teiktu, ka viņu pacietība ir izsīkusi. Šobrīd process kārtējo reizi iepauzēts tiesneses slimības dēļ.

“Cietušo pacietībai ir gals” šis ir tikai viens no uzrakstiem uz plakātiem, ar kādiem lietainajā pirmdienas rītā pie tiesas pulcējušies ap divdesmit cilvēki. Viņi visi Zolitūdes traģēdijā pirms sešiem gadiem zaudēja savus tuviniekus. Tagad tiesas process kārtējo reizi iebuksējis, un traģēdijas skartajiem cilvēkiem sāk zust ticība Latvijas tiesu varai.

14. septembrī saslima viena no tiesnesēm. Ņemot vērā, ka krimināllieta ir noteikta iztiesāšanai koleģiāli triju tiesnešu sastāvā, bet tiesnesei ir darbnespēja, krimināllietas iztiesāšana ieplānotajos laikos nevar notikt.

“Uz doto brīdi tiesnese ir uz slimības lapas. Nekādas otras tiesneses, kas aizvietotu, nav. Oficiāli nekas netiek ziņots,” saka Viktorija Igumnova, kura traģēdijā zaudēja māti.

Vaicāta, vai ir prognozes, kad būs spriedums, viņa atbild: “Man liekas, laikam nekad! Cerams, ka sabiedrības spiediens liks ko darīt. Diemžēl nekādas pozitīvas prognozes sniegt nevaram.”

Savukārt Austrīte Petruņina, kura Zolitūdes traģēdijā zaudēja dēlu, saka: “Četrus gadus ejam uz tiesām, un tikai klausāmies. Ļoti lēni notiek. Atliek, atliek. Solīja, ka līdz jaunajam gada tiesa beigsies, redzam – nekas nebeigsies! Vēl vilks gadus uz priekšu.”

Pie piketētājiem iznāca tiesas priekšsēdētājas pārstāve Viktorija Mežance. Viņa uzsvēra, ka ir jānodala tiesvedības ilgums no pirmstiesas izmeklēšanas. Pirmstiesas izmeklēšana kopumā bija aptuveni divus gadus, savukārt tiesa ilgst trīs gadus un septiņus mēnešus. Prāvā nopratinātas vairāk nekā 450 personas, un pēc procesa dalībnieku lūguma tiesas sēdē tās pratinātas pat atkārtoti.

“Mēs visi esam ieinteresēti lietu izskatīt ātrāk, tomēr, ņemot vērā procesa sarežģītību, lieta notiek tik raiti, cik vien iespējams. Nākamā tiesas sēde nozīmēta 30. oktobrī. Vai tā notiks – nav zināms. Tiesnese ir informējusi priekšsēdētāju par to, ka viņa dosies pie ārsta oktobra pēdējās dienās. Konkrētu dienu diemžēl tiesnese nav paziņojusi. Tiklīdz būs informācija, ziņosim,” norāda Mežance.

Turpinoties tiesneses Dzintras Zemitānes slimošanai, Pārdaugavas tiesa varētu lemt par rezerves tiesneša iecelšanu Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanai.

1 komentārs