Zolitūdes traģēdijas glābējs: Vārdam “dzīvība” tagad ir pavisam cits ietvars

0 Komentāru
Zolitūdes traģēdijas glābējs: Vārdam “dzīvība” tagad ir pavisam cits ietvars

“Pēc redzētā un notikušā var secināt, ka cilvēks var ļoti ātri aiziet,” tā, atminoties Zolitūdes traģēdiju, secina glābējs Jānis Dručka. Darbu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) Jānis Dručka tagad ir aizstājis ar trenera amatu sporta klubā.

Līdz traģēdijai abos darbos viņš strādāja paralēli. Sports bija sirdij, dienests – adrenalīnam.

“Šis darbs man patika. Tas bija aizraujošs, jo bija bīstams. (..) Nebija rutīnas, jo tu brauc uz izsaukumu un nezini, ko gaidīt. Bet sports tagad man nozīmē vairāk,” stāsta bijušais glābējs.

Pusotru mēnesi pirms traģēdijas Jānis bija apprecējies. Iespējams, arī šis bija viens no pilieniem, kas svaru kausu nosvēra par labu jaunai dzīvei.

Ejot lielveikalā vai kādā citā publiskā ēkā, uz griestiem viņš vairs neskatās.

Taču atcerēties liktenīgo vakaru arī īsti negribas. Vārdam “dzīvība” viņam tagad ir pavisam cits ietvars.

Pēc Zolitūdes glābējs kļuvis par invalīdu

Tāpat arī Rolands Kreicmanis ir no tiem cilvēkiem, kas bija Maxima veikalā traģiskajā dienā. “Man nav tādas dienas, kad es neatminētos Zolitūdi, Maxima traģēdiju,” viņš saka.

Rolandam Kreicmanim, tāpat kā Jānim Dručkam, tajā dienā bija dežūra. Abi gan strādājuši dažādās VUGD daļās. Arī traumu smagums ir atšķirīgs – Rolandam tagad ir piešķirta otrā invaliditātes grupa.

“Man uzkrita virsū vesela paneļu konstrukcija un paveicās, ka mani aizmeta tuvāk iepriekšējā nogruvuma vietai un gruveši izveidoja tādu kā kabatiņu, kurā tiku iesviests iekšā,” stāsta Rolands.

Posttraumatiskais stress, mugurkaula skriemeļu bojājumi, vēlme mainīt vidi. Jau vairākus mēnešu Rolands par savu darbavietu sauc Būvniecības valsts kontroles biroju. Tā ir iestāde, kuras izveidošana ir tiešā saistībā ar Zolitūdes traģēdiju. Birojs veidots kā savulaik likvidētās Būvinspekcijas aizstājējs. Iestādes, kuras trūkums visai bieži minēts, kā viens no traģēdiju veicinošiem faktoriem.

Ludmilai Zolitūdes traģēdija atņēmusi meitu

Zolitūdes traģēdija Ludmilai Larkinai atņēma meitu. Viņa ģimenei vēlējās sagādāt pārsteigumu. Aizgāja uz Maximu un neatgriezās. Jūlija Burdukeviča bija pēdējā, kuras mirstīgās atliekas tika atrastas gruvešos. Kopš meitas zaudēšanas pagājuši divi gadi, taču mamma joprojām mierinājumu nav guvusi.

“Nē, vieglāk nav kļuvis. Šis gads pagājis tādā kā miglā. Es viņu gaidīju atgriežamies, bet nu sāku apzināties, ka viņas nav. Un tas ir vēl grūtāk. Ir kas saka – paies 40 dienas, vieglāk kļūs. Gads paies – vieglāk kļūs. Nē, tikai sliktāk kļūst. Viņas vēl vairāk trūkst. Gribas, lai viņa vienkārši pārnāk mājās un viss,” saka Ludmila.

Savās sāpēs par meitas zaudējumu Ludmila nav viena. Lai sekotu aktuālākajiem notikumiem un būtu kopā ar citiem cietušajiem, viņa aktīvi darbojas biedrībā 21.11.

Viņa gaida, lai ātrāk sāktos tiesa, vienlaikus cenšas par to nedomāt. Jau tagad, iepazīstoties ar lietas materiāliem, ik pa brīdim par sevi liek manīt iedragātā veselība.

Taču daži no faktiem, jau tagad liek uzdot lielu “kāpēc”. “Kad uzzināju, ka tajā dienā signalizācija bija nostrādājusi 37 reizes, man bija histērija. Es vīram teicu – 37 reizes, un viņi ne tikai nelika cilvēkiem šo ēku pamest, bet ļāva nākt iekšā arvien jauniem apmeklētājiem. Ja signalizācija tā auro, taču skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā,” saka Ludmila.

Lai arī policija un ģenerālprokuratūra vairākkārt pauduši pārliecību, ka Zolitūdes lietas izmeklēšanā galvenais būs nevis ātrums, bet pierādījumu kvalitāte, Ludmila ar bez mātes palikušo mazmeitu godīgam tiesas iznākumam netic. Tā runā visi visapkārt, un, ja runā, tātad tā arī būs.

Skaties video!

0 Komentāru